Sağlık

Güneşten korunuyor musunuz?

Güneşten korunuyor musunuz?

Güneş ışınlarının etkisinin yoğun olduğu saatlerde uzun süre güneşte kalınmaması ve açık renkli bol giysiler tercih edilmesi, güneş kremi sürülmesi öneriliyor.

İstanbul İl Sağlık Müdür Vekili Mehmet Bakar, özellikle yaşlılar ile kalp ve tansiyon hastalarının, sıcak günlerde efor harcamaktan kaçınmaları gerektiğini söyledi.

Kapalı ve havasız yerlerde uzun süre kalınmaması uyarısında bulunan Bakar, kanser hastaları ve kemoterapi görenlerle değişik deri hastalığı olanların güneş ışınlarında korunmaya özellikle dikkat etmesi gerektiğini belirtti.

Bakar, sıcak yaz günleri için şu önerilerde bulundu:

• Güneş ışınlarının etkisinin güçlü olduğu 11.00-16.00 saatleri arasında güneş ışınlarından kaçınılmalı ve bu saatlerde uzun süre güneş altında kalınmamalı.

• Sık sık ılık suyla duş yapılmalı.

• Açık renkli bol giysiler giyilmeli ve geniş kenarlı şapka takılmalıdır.

• Güneşlenmeden veya güneşe çıkmadan önce cilde uygun koruyucu bir güneş kremi sürülmeli.

• Güneşlenme sonrasında oluşabilecek güneş yanıklarında kesinlikle yoğurt ve benzeri maddeler sürülmemeli, bu durumda soğuk kompres uygulaması yapılmalı.

Gözlerde ağrılı kızarıklıklar olması durumunda soğuk kompres yapılması ve bir hekime başvurulması gerektiğini belirten Bakar, "sıcak çarpmalarında kişiler önce serin ve gölge bir yere alınmalı, vücudundaki sıkı giysiler çıkarılarak başı ve vücudu ıslatılmak suretiyle serinletilmelidir. Bilinç bulanıklığı olan hastalar hemen en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir" dedi.
Yayın tarihi: 06.06.2006
2025
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.