Sağlık

'Güneşlenmek MS'den koruyabilir'

'Güneşlenmek MS'den koruyabilir'

Avustralyalı bilim adamları, 6 ile 15 yaş arasında güneşlenmenin MS hastalığına yakalanma riskini düşürdüğünü belirterek, kış aylarındaki güneşin daha yararlı olduğunu belirtti.

Kutuplara yaklaştıkça, morötesi ışınların miktarı azalıyor. Kutba yakın bulunan ve MS hastalığın yaygın olduğu Tazmanya'da, 136 MS hastası ve 272 sağlıklı kişinin verileri incelendi.

Katılımcılara, geçmişte ne kadar uzunlukta güneşte kaldıklarını, güneşten korunmak amacıyla hangi önlemleri aldıklarını, D vitamini kullanıp kullanmadıklarını, hangi hastalıkları geçirdiklerini soran bilim adamları, 6 ila 15 yaş arasında güneşlenmenin MS hastalığına yakalanma riskini belirgin bir şekilde düşürdüğü sonucuna vardılar.

Riski düşürmek için hafta sonları 2-3 saat güneşte kalmanın yeterli olduğunu belirten bilim adamları, kış aylarındaki güneşin daha yararlı olduğunu belirttiler.

Bilim adamları, yetersiz morötesi ışınların ve/veya yetersiz D vitamini üretiminin MS hastalığının gelişmesinde etki ettiğini tahmin ediyorlar.
Yayın tarihi: 21.08.2003
669
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.