Sağlık

Güneş yanıkları kanser riskini arttırıyor

Güneş yanıkları kanser riskini arttırıyor

Cilt kanserine karşı yapılan tüm uyarılara rağmen gençler hala güneşten koruyucuları kullanmamaya inat ediyorlar. Yapılan bir çalışma ile, 18 ile 29 yaşları arasındaki gençlerin geçmiş senelerde en az bir kez güneş yanığı oldukları açığa çıktı.

Epidemiolojist MD MPH Mona Saraiya, güneş yanığı oranlarının yüksek oluşunun melanoma ölümlerinin oranlarının da fazla olduğu anlamına geldiğini söylüyor.

Listenin başında Colorado, Iowa, Michigan, Indiana, Colombia bölgesi, Wyoming, Utah,ve Wisconsin yer alıyor. Düşük güneş yanığı oranı olan eyaletlerin başında ise Puerto Rico, Arizona, Tennessee, Oklahoma, New York, ve Florida yer alıyor.

NCI verilerini de özetleyen Saraiya'nın raporu bu ay American Journal of Preventive Medicine'de yayınlandı.

NCI'nın ulusal incelemesi, %32'si geçen 12 ayda güneş yanığı olan 150.000 hastayı içeriyor.

Bu sayının %44'ünü geçen 12 ayda güneş yanığı olan beyaz tenli erkekler oluşturuyor ve bu sayının da %40'ı bu süre içerisinde 3 kez güneş yanığı olmuş.

Raporda 18-29 yaş grubunun çalışmaya katılan kişilerin %57'sini oluşturarak en riskli yaş grubu olduğu belirlendi. Yüksek eğitim seviyesi, geliri ve çocuğu gibi zenginlik ve güneş yanığı olmak için fazla vakti olma olasılığı fazla olan insanlarda güneş yanığı oranlarının yüksek olduğu görüldü.

Paralel bir çalışma da güneş yanığı oranlarının % 80 gibi bir rakamla en fazla 12-18 yaş arasındaki gençlerden görüldüğünü gösteriyor.

Saraiya yıllık UV radyasyonunun düşük olduğu eyaletlerde insanların güneşin yakıcı etkisinin yüksek olduğu ilk günlerde yeterince korunmuş olmayabileceğini söylüyor. Ayrıca, birçok insan ilk yanıkların bronzlaşmaya başlamadan olduğuna inanıyor.

Providence Brown Üniversitesi'ndeki VA Tıp Merkezi'nde çalışan dermatolog Martin Weinstock, ultraviyole ışınlarının bronzlaşmaya değil cilt kanserine sebep olduğunu söylüyor. Aynı zamanda American Cancer Society'nin cilt kanserine karşı tavsiye grubu başkanı olan Weinstock, "Cilde çarpan ultraviyole ışınları pigment üreten deri hücreleri melanositle reaksiyona giriyor ve cilde daha kahverengi bir renk veriyor. Aynı ultraviyole ışınları deri hücrelerinin DNA'larında zarara yol açıyor ve bu da cilt kanserinin temelini oluşturuyor" diye konuştu ve sözlerine yapay bronzlaştırıcıların UV ışını içermedikleri için daha güvenli bir bronzluk sağladığını söyleyerek devam etti.

New York'taki Memorial-Sloan Kettering Kanser Merkezi dermatoloji servisi başkanı MD Allan C. Halpern insanların kanserli olabilecek benleri kontrol etmesini tavsiye ediyor. Halpern, "Cilt kanseri cildin herhangi bir yüzeyinde oluşabilir, Özellikle de güneşe korunmasız bölgelerde" diyere cildin kafa derisi, üreme organları ve hatta ayak parmaklarının arasındaki bölgelerinin bile düzenli olarak kontrol edilmesi gerektiğini söylüyor.
Yayın tarihi: 18.07.2002
859
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.