Sağlık

Güneş yanıkları çiftçileri etkiliyor

Güneş yanıkları çiftçileri etkiliyor

Güneş yanıklarından doğan cilt sorunları tatilcilerden çok çiftçileri tehdit ediyor. Koruyucu önlem alınmalı!

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aziziye Araştırma Hastanesi Başhekimi ve Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Akın Aktaş, güneş yanıklarından doğan cilt sorunlarının, tatilcilerden çok çiftçileri tehdit ettiğini söyledi.

Tatilcilerden daha fazla etkileniyorlar
Günün büyük bölümünü güneş altında geçiren çiftçilerin tatilcilere oranla daha fazla risk altında olduğunu belirten Prof.Dr. Aktaş, "Hastalarımızın birçoğunun cildinde elastikiyet kaybı oluşmuş durumda. Bu da cildin yaşlanmasını çabuklaştırıyor" dedi.

Çİftçiler daha fazla korunmalı
Güneşten çiftçilerin daha fazla korunması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Akın Aktaş, uzun süre ve korunmasız şekilde ultraviyole ışınları altında olanların ciltlerinde lekeler ortaya çıktığını ve bu lekelerin kansere yol açabildiğini anımsattı. Çiftçilikle uğraşan kişilerin ciddi anlamda risk altında olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Aktaş, şunları söyledi:

Ciltte elastikiyet kaybı oluyor
"Hastalarımızın önemli bir bölümü çiftçilikle uğraşıyor. Birçoğunun cildinde ultraviyole ışınlardan kaynaklanan lekeler oluşmuş ve ciltlerinde elastikiyet kaybı meydana gelmiş. Bu durum cildin çabuk yaşlanmasına neden oluyor. Birçoğu ekonomik nedenleri öne sürerek koruyucu ürün kullanmıyor. Elastikiyet kaybı tatilcilerde çok fazla görülmüyor. Sonuçta herkes güneşlenme konusunda bir hayli bilinçlendi. Ancak şu var ki, koruyucu ürünler ultraviyole ışınlardan oluşan hasarı sadece azaltıyor. Sanılanın aksine yok etmiyor. Güneş kremi kullanmak güneş altında daha uzun süre kalınabileceği anlamına gelmez. Güneşe adım adım çıkılması ve yüksek faktörlü ürünlerin tercih edilmesi daha doğrudur."

DHA
Yayın tarihi: 06.08.2007
743
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.