Sağlık

Güneş ışınları yaşlandırıyor

Güneş ışınları yaşlandırıyor

Deri yaşlanmasında içsel ve dışsal olmak üzere iki ana faktör büyük rol oynuyor.

İçsel süreci; kişinin genetik yapısının oluşturduğunu belirten uzmanlar dışsal sebepler de ise güneş ışınlarının, sigaranın, aşırı alkol kullanımının ve yetersiz beslenmenin etkili olduğunu söylüyor.

Erken yaşlanmanın nedenleri arasında en başta %80'lik bir oranla UV yani güneş ışınlarının geldiğini belirten Memorial Hastanesi'nden Dermatolog Uzm. Dr. Ayfer Bankaoğlu şöyle devam etti: "Güneş ışınlarının direkt ve etkili geldiği yaz mevsiminde güneşten kaçınılmasını veya en azından sınırlı temasta bulunulmasını öneriyoruz. Çünkü Ultraviyole (UV) ışınları deri yaşlanmasının yanında deri kanserinin ve deride 'hiperpigmentasyon' dediğimiz düzensiz lekelerin oluşmasına da sebep oluyor.

Öğle saatlerinde güneşten sakının!

Güneşten korunmada koruyucu faktörleri yüksek kremlerin tercih edilmesi gerektiğini belirten Uzm. Dr. Bankaoğlu şunları söyledi: "Ancak bu koruma faktörlerini kullanmak bizlere yine de tüm gün ve özellikle güneş ışınlarının daha dik geldiği ve daha zararlı olduğu öğlen saatlerinde güneşte uzun süreli kalma hakkını vermez. Koruyucu kremlerin yanı sıra şapka ve güneş gözlüğü kullanmak, gölgede ve 11.00-15 .00 saatleri dışında güneşlenmek daha sağlıklıdır. Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir diğer noktada kremlerin ne zaman sürüldüğüdür. Koruyucu kremler cilde güneşe çıkmadan en az yarım saat önce sürülmelidir.

Güneş ışınlarına bağlı yaşlanmada cildinizde ne gibi değişiklikler olur?

Daha çok güneşe maruz kalan yüz, göğüs ve kollarda; kırışıklıklar, çiller, güneş lekeleri olarak bilinen yıldız şeklinde kahverengi lekeler, bacak ve kollarda ufak beyaz lekeler, deride solukluk, kuruluk, tahriş ve esneklik kaybı, deri esnekliğinde artma, gevşeklik, kılcal damarlarda çatlama gibi değişiklikler meydana gelir.

Yazın cilt sağlığınız için nelere dikkat etmelisiniz?

Açık renkli ve koruyucu tarzda giyinin

Güneş gözlüğü kullanın

Geniş kenarlıklı şapkalar kullanın

UV ışınlarının en yoğun olduğu 11:00 – 13:00 saatleri arasında gölgede kalmaya özen gösterin.
Güneşe çıkmadan yarım saat önce güneş koruyucu kreminizi sürün.

6 aydan küçük bebekler uzun süre güneşte bekletilmemelidir.Güneşten korunma erken çocukluk yaşlarında başlamalıdır.

Deri kanserinin riskini azaltmanın ve deri yaşlanmasını önlemenin en doğru yolu bilinçli güneşlenmektedir.

Memorial Hastanesi
Yayın tarihi: 12.07.2005
721
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.