Sağlık

Güneş, çocukların kemik gelişimini etkiliyor

Güneş, çocukların kemik gelişimini etkiliyor

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Baktır, çocukların, vücutlarındaki D vitamininin aktif hale geçmesi için günde 2-3 saat güneş ışığı almaları gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Baktır, çocukların, protein, vitamin ve karbonhidrat içeren yiyeceklerden yeterince
tüketmeleri halinde kemiklerinin gelişebileceğini, kemik gelişimi ve sağlığındaki en önemli faktörün ise D vitamini olduğunu ifade etti.

Vücudun gerekli D vitaminini kendisinin de üretebildiğini belirten Prof. Dr. Baktır, şunları söyledi:
"Çocuklar, vücutlarındaki D vitamininin aktif hale geçmesi için günde 2-3 saat güneş ışığı almalıdır. Bunun için sabah ve akşam güneşi tercih edilmelidir. 'Çocuk güneş alacak' diye tamamen soyunarak güneşlenmesi gerekmez. Şort ve tişört giyen bir çocuk, güneş ışığı alırsa günlük D vitaminini vücudu üretmiş olur."

Prof. Dr. Baktır, güneş görmediği için yeterli D vitamini alamayan çocuklarda, ciddi kemik eğrilikleri olabileceğini belirterek, "Çocuklar, kemikleri gelişecek diye güneş ışınlarının yeryüzüne dik olarak ulaştığı 11.00-16.00 saatleri arasında sokağa bırakılmamalıdır. Derinin belli bir geçirgenlik derecesi vardır. Saatlerce güneş ışığı altında kalan çocuk, ultraviyole ışınlarının yol açtığı cilt kanserine yakalanabilir" diye konuştu.


Yayın tarihi: 24.07.2003
878
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.