Mahmure

Sağlık

Genel Sağlık

Güneş, çocukların kemik gelişimini etkiliyor

Güneş, çocukların kemik gelişimini etkiliyor

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Baktır, çocukların, vücutlarındaki D vitamininin aktif hale geçmesi için günde 2-3 saat güneş ışığı almaları gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Baktır, çocukların, protein, vitamin ve karbonhidrat içeren yiyeceklerden yeterince
tüketmeleri halinde kemiklerinin gelişebileceğini, kemik gelişimi ve sağlığındaki en önemli faktörün ise D vitamini olduğunu ifade etti.

Vücudun gerekli D vitaminini kendisinin de üretebildiğini belirten Prof. Dr. Baktır, şunları söyledi:
"Çocuklar, vücutlarındaki D vitamininin aktif hale geçmesi için günde 2-3 saat güneş ışığı almalıdır. Bunun için sabah ve akşam güneşi tercih edilmelidir. 'Çocuk güneş alacak' diye tamamen soyunarak güneşlenmesi gerekmez. Şort ve tişört giyen bir çocuk, güneş ışığı alırsa günlük D vitaminini vücudu üretmiş olur."

Prof. Dr. Baktır, güneş görmediği için yeterli D vitamini alamayan çocuklarda, ciddi kemik eğrilikleri olabileceğini belirterek, "Çocuklar, kemikleri gelişecek diye güneş ışınlarının yeryüzüne dik olarak ulaştığı 11.00-16.00 saatleri arasında sokağa bırakılmamalıdır. Derinin belli bir geçirgenlik derecesi vardır. Saatlerce güneş ışığı altında kalan çocuk, ultraviyole ışınlarının yol açtığı cilt kanserine yakalanabilir" diye konuştu.


849
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.