Sağlık

Gündüz uykusuna dikkat!

Gündüz uykusuna dikkat!

Gündüz aşırı uyuyan hastalar trafik ve iş kazalarına davetiye çıkarıyor.

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Ahmet Necdet Sezer Araştırma ve Uygulama Hastanesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mehmet Ünlü, gündüz fazla uyumanın trafik ve iş kazalarına neden olduğunu bildirdi.

Bir ay önce Ahmet Necdet Sezer Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde açılan 'Uykuda Solunum Bozuklukları Laboratuarı'nda horlama, nefes durması ve gündüz aşırı uyuyan hastaların tedavi edildiğini belirten Ünlü, "Hastalar özellikle gündüz aşırı uyku uyumamaya dikkat etmeli. Çünkü bu durum trafik ve iş kazalarının meydana gelmesine sebep oluyor. Ayrıca hastalarda hipertansiyon, inme, sabah baş ağrıları ve şeker hastalığının kontrolünü de zorlaştırıyor. Horlama, nefes durması ve gündüz aşırı uyku ihtiyacı hisseden hastaları laboratuarda bir gece yatırıyoruz ve polisomnografi cihazı ile uykusunu kaydediyoruz. Bu kayıt sonuçlarına göre uyku apne sendromu tanısı koyarsak hastaları ikinci gece tekrar laboratuarda yatırıp tedavilerine yönelik kayıt yapıyoruz" dedi.

Bu rahatsızlıkların küçümsenmemesi gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Mehmet Ünlü, şikayetleri olan hastaların Göğüs Hastalıkları Polikliği'ne başvurmaları gerektiğini belirtti.
Yayın tarihi: 03.01.2004
802
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.