Sağlık

Günde iki-üç bardak yeşil çay için

Günde iki-üç bardak yeşil çay için

Kansere karşı önleyici etkisi olduğu açıklanan yeşil çayın bunu nasıl yaptığı da anlaşıldı; içindeki EGCG maddesi tümörleri kenetliyor. Öneri: Günde iki-üç bardak yeşil çay için

Kanserin ilerlemesini durdurduğu bilinen yeşil çayın tümörleri nasıl etkisiz hale getirdiği de keşfedildi. Yeşil çayın içindeki bir kimyasalın tümör hücrelerini kenetleyip onları etkisiz hale getirdiğini saptayan Japon bilim adamlarına göre günde iki-üç fincan yeşil çay içerek kanserle savaşmak mümkün.

Akciğer, prostat ve meme kanserinin önlenmesi için yeşil çay içilmesini öneren uzmanlar, bu doğal içeceğin barındırdığı ve aralarında
'Epigallocatechin-Gallat'ın (EGCG) da bulunduğu çeşitli kimyasal maddelerin kansere karşı etkili olduğunu bilmekle beraber, tümörlerle nasıl savaştığını keşfedememişti.

Tümör büyümesine fren

Japonya'nın Fukuoka kentindeki Kyushu Üniversitesi'nde görevli Hirofumi Tachibana ve ekibi, ilk kez yeşil çaydaki antikanserojen etkisi olan maddenin nasıl etki ettiğini saptadı. Bilim adamları, araştırmalarında, EGCG maddesinin kanser hücrelerinin yüzeyindeki bölgelere yapışıp kenetleyerek etkisiz hale getirdiğini gözledi. 'Natura Struct-rural and Molecular Biology' dergisinde, yeşil çayın akciğer, prostat ve meme kanserlerini önleme amacıyla önerildiği, ancak laboratuvar ortamında yapılan deneylerde şimdiye kadar, ancak yüksek miktarlarda EGCG maddesinin olumlu etkisinin ölçülebildiği hatırlatıldı.

Tachibana ve ekibinin akciğer kanseri hücreleri üzerinde yaptığı deneylerde, EGCG'nin bazı kanser hücrelerinde düşük konsantrasyonda bile tümörlerin büyümesini engellediği tespit edildi. Bilim adamları, her gün içilen iki-üç fincan yeşil çayın, gerekli konsantrasyona ulaşmak için yeterli olduğunu söyledi.

EGCG'nin etki etme şartı, kanser hücrelerinin üzerinde laminin adı verilen alıcıları bulunması; bu alıcılar aynı zamanda kanser hücrelerinin diğer hücrelerle 'temasa' geçmesini, yani tümörün yayılmasını sağlıyor.

wissenschaft, aa, radikal

Yayın tarihi: 16.03.2004
837
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.