Sağlık

Günde bir yumurta kolesterolü düşürüyor

Günde bir yumurta kolesterolü düşürüyor

Kahvaltıların değişmez besin, birçok yemeğin temel maddesi yumurta 'beraat etti.' Kolesterolü yükselttiği gerekçesiyle hastalara yasaklanan yumurtanın, bilinenin aksine kolesterolü düşürdüğü belirlendi. Şimdi doktorlar kolestrolü yüksek hastalara yumurta öneriyor.

Yıllardan bu yana kolesterolü yükselttiği gerekçesiyle sofralardan uzaklaştırılan yumurtanın aksine düşürdüğü ortaya çıktı. Yumurtadaki doymamış yağ asidinin kolesterolün düşmesini sağladığını ortaya çıkaran bilim adamları, kolesterolü yüksek hastalara günde 1 yumurta önerdi. 'Kolesterolü yükseltiyor' diyerek yıllardan bu yana suçladıkları yumurtanın suçsuz olduğunu belirten Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Filiz Ersel, ''Artık kolesterol hastalarının diyet reçetelerine yumurta yazıyoruz'' dedi.

Kahvaltıların değişmez besini, sahanda sucuk, menemen ve omlet gibi yemeklerin temel maddesi yumurta, protein, demir, A, D, B ve E vitaminleri açısından önemli besin olduğu için doktorlar tarafından önerilmeye başlandı.

Bu konuda pekçok ülkede yapılan araştırma ve deneylerin sürdüğüne dikkat çeken Filiz Ersel, şunları söyledi:

''Tıp dünyası yumurta ile ilgili son sözü henüz söylememiş olsa bile yumurtanın artık suçlu olmadığını biliyoruz. Kırmızı etle ilgili de çok sayıda çalışma devam ediyor. Ancak, kırmızı etin değil, yağlarının kolesterolü yükselttiği görüşü var. Yumurta için de aynı şeyi düşünüyoruz.''

Akdeniz Üniversitesi Diyetisteni Evren Kakan da, yumurtanın haksız yere uzun süre sofralardan uzak tutulduğunu savundu. Et, süt ve yoğurdu bol miktarda tüketen kişilerin haftada 3 yumurta yemesi gerektiğini belirten diyetisyen Kakan, ''Herkes günde 300 miligram kolesterol almalı. Fazlası zarar olduğu gibi kısıtlı olunca da vücutta olumsuzluklara neden oluyor. Yumurtadaki doymamış yağ asidi, kolesterolü düşürerek dengeliyor'' dedi.
Yayın tarihi: 26.03.2002
651
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.