Mahmure

Sağlık

Genel Sağlık

Günde bir elma sağlığınızı korumaya yardımcı

Günde bir elma sağlığınızı korumaya yardımcı

Günde bir elma kalp hastalığından astıma, kansere kadar uzanan geniş bir hastalıklar silsilesini uzak tutmaya yarayabilir.

Finlandiya'nın Helsinki şehrindeki Ulusal Kamu Sağlığı Enstitüsü'nden araştırma başkanı Dr. Paul Knekt 'in açıklamasına göre , flavonoidler (antioksidan gibi iş gören bitkisel ürünler) bakımından zengin gıdalarla beslenen kişilerin kalp hastalığı, kalp çarpıntısı ve astım gibi hastalıklara yakalanma riskinin daha az olduğu bulundu. 2.tip şeker hastalarına da bu gruptaki kişiler arasında daha seyrek rastlandığı ortaya çıktı. Ayrıca flavonoid bulunan godalarla beslenen erkeklerde de akciğer ve prostat kanseri oranı daha düşüktü.

Flavonoidlerin bulunduğu gıdalar büyük çeşitlilik arzediyor. Bu araştırmada araştırmacıların incelediği flavonoidlerin en bol bulunduğu besinler portakal, elma , greyfurt, soğan, beyaz lahana, çilek, kiraz gibi taneli , kabuksuz meyveler ve meyve sularıydı. Flavonoidler çay ve şarapta da bulunuyor ancak araştırmada bu iki madde incelenmedi.

Flavonoidler hücrelerde tahribata yol açan serbest radikal adlı maddelerin birikme süreci olan oksidasyonun engellenmesinde etkili. Flavonoidlerin en yüksek yoğunlukta bulunduğu yiyeceklerin elma ve soğan olduğu tespit edildi.
American Journal of Clinical Nutrition (Amerikan Tıbbi Besinler Dergisi) Eylül 2002 sayısında yayınlanan araştrmada 10.000'in üzerinde erkek ve kadın incelendi. Katılımcıların durumu ilk anketi tamamlamalarının ardından 28 yıl boyunca takip edildi.
Yayın tarihi: 17.09.2002
635
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.