Sağlık

Gün içinde şekerleme yapmak gece uykusundan daha yararlı

Gün içinde şekerleme yapmak gece uykusundan daha yararlı

Bilimadamlarının son günlerde yaptıkları bir araştırma gün içinde yapılan bir saatlik şekerlemenin gece uykusu kadar faydalı olabileceğini ortaya çıkardı.

Harvard Üniversitesi uzmanlarına göre bir saatlik uykunun bir kişiye gece uyumuş kadar yeterli gelebilmesinin tek koşulu o bir saatlik uykunun "kaliteli" olması.

Bunun yanında hiçbirşeyin gece uykusunun yerini alamayacağını söyleyen bir grup araştırmacı da mevcut.

Harvard 'daki araştırmacılar iki uyku grubu belirleyerek bu gruplardaki insanların uyku saatleriyle öğrenme süreçlerini ve hafızalarını karşılaştırdılar.

Birinci gruba gün içinde hiç uyumamaları söylendiğinde o grubun performanslarının beklenildiği gibi akşamüstü ve akşam saatlerinde düştüğü gözlendi.

Diğer tarafta ikinci grubun gün içinde 60-90dk. Arası uyumasına izin verildi. Araştırmacılar şekerleme yapan gruptaki kişilerin beyin dalgalarını ölçerek uyku kalitelerini ortaya çıkardı.

Neticede şekerleme yapan ve yüksek kaliteli uyku uyuyan kişilerin diğer testlerde iki gece üst üste bütün gece uyuyanlarla aynı performansı sergiledikleri görüldü.

Araştırmacılar "Davranış perspektivinden bakıldığında iyi bir şekerleme gece uykusu kadar yararlıdır" dedi.

Surrey Üniversitesinden Dr. Derk-jan Dijk konuyla ilgili olarak şöyle konuştu "Sonuç ne olursa olsun gün içinde sadece şekerleme yapmak tüm gece uyumanın yerini almaz".
Yayın tarihi: 24.06.2003
873
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.