Sağlık

Gülmek alerjiye iyi geliyor

Gülmek alerjiye iyi geliyor

Gülmenin bağışıklık sistemini güçlendirdiği, kan dolaşımını düzelttiği biliniyordu. Ancak Japonya'da yapılan araştırma, alerjik reaksiyonları azalttığını ortaya çıkardı.

Atalarımız boşuna 'bir kahkaha bir kalem pirzolaya eşittir' dememiş. Milliyet'in Atalarımız'ın bu sözü üzerine yaptıkları araştırmaya göre, gülmek, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Kan dolaşımını düzeltiyor. Kan basıncını düşürüp kalbi kuvvetlendiriyor. Hatta çok gülen gençlerin nezle ve üst solunum yolları infeksiyonlarına daha dirençli oldukları da kanıtlanan bilgilerden...

Mutluluk hormonu artıyor

Araştırmalar komik roman okuyan kişilerin beyinlerindeki 'nucleus accumbens' bölgesi aktif hale geliyor ve mutluluk duygusunu ayarlayan dopamin hormonu bu bölgede artıyor. Ancak, Japonya'da yapılan bir araştırmaya kadar gülmenin alerjik hastalıklara olan etkileri bilinmiyordu. Araştırma 21 - 58 yaşlarında ev tozu, kedi ve polenlere alerjisi olan 26 egzemalı hastada yapıldı.

Araştırmayla ilgili bilgi veren Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, şunları söyledi: "Hastaların deri testleri yapılarak alerjenlere gösterdikleri reaksiyonlar ölçüldü. Sonra bu kişilere 87 dakika süren komedi videosu (Charlie Chaplin'in Modern Zamanlar) gösterildi. Hastaların testleri tekrar değerlendirildi ve alerjik reaksiyonların ileri derecede azalmış olduğu saptandı. Hava durumu videosunun ise böyle bir etkisi olmadı."
Yayın tarihi: 09.05.2004
803
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.