Sağlık

Gülerek gençleşin

Gülerek gençleşin

Gülmenin insan üzerindeki etkilerini araştıran uzmanlar daha fazla gülen insanların daha uzun ve sağlıklı yaşadığına işaret ediyorlar. Peki araştırmalara göre gülmek bizi nasıl etkiliyor?

Güncellenme tarihi:
Gülerek gençleşin

İçten gelerek, içi dolu attığımız her kahkaha kalpten bağışıklık sistemimize kadar sağlığımızın her alanında etki gösteriyor. Araştırmalara göre gülmek vücudu rahatlatıp insanı sakinleştirdiği gibi aynı zaman da ruh için de sağlık kaynağıdır. Atasözünün de dediği gibi "en iyi ilaç, gülmektir".

Öfke içeren duygularımızın çökerttiği bağışıklık sistemimizi gülerek aktif hale getirebiliyoruz. Böylece birçok hastalığa karşı bünyemizi koruyabiliyoruz. Aynı şekilde güldüğümüz zaman vücudumuzda virüslerle ve tümörlerle savaşan hücrelerin sayısı artış gösteriyor. Özellikle bazı psikolojik bazı hastalıkların tedavisinde gülmek ve güldürmek hastalığın ruhsal çöküntünün en hızlı gidericisi olarak kullanılıyor.

Peki ya kahkahanın gençlik iksiri olarak kullanıldığını biliyor muydunuz? İngiltere'de yapılan bir araştımaya göre gülmek, damarları açarak kan akışını hızlandırır. Bu şekilde bir insanın 8 yaş gençleşmesi araştırmaya göre mümkün kılınmıştır.

İlginç birkaç bulgu daha var. Örneğin; yanımızda biri olduğunda yapılan espriye on kat daha fazla gülüyoruz. Ve biz kadınlar erkeklere oranla %126 daha fazla gülüyoruz.

Yayın tarihi: 31.05.2012
1321
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.