Sağlık

Griple gelen ölüm

Griple gelen ölüm

Son verilere göre, grip ile ilişkili hastalıklardan dolayı hastaneye yatırılan hastaların yüzde 8'i yaşamlarını kaybediyor.

Ağırlıklı olarak kış ve ilkbahar aylarında görülen, burun, bronşlar ve akciğerden oluşan solunum sisteminde meydana gelen viral bir enfeksiyon olan grip, yıllardır en hızlı yayılan ve doğru önlem alınmadığı zamanlarda ciddi-ölümcül salgınlara kadar giden bir hastalık.

Semptomları arasında ateş, üşüme, baş ağrısı, kuru öksürük, eklem ve kas ağrıları, boğaz ağrısı, iştah kaybı, bulantı, göz ağrısı ve göz yanması yer alan grip hastalığı, bağışıklık sistemi yaşına göre daha zayıf olan çocuklar ve 65 yaşından büyük yetişkinler için daha fazla risk içeriyor. Yüksek risk grubuna akciğer hastaları, kardiyovasküler rahatsızlığı olanlar, astım, diyabet hastaları ve böbrek yetmezliği olanların yanısıra bağışıklık sisteminde sorun olan ya da bağışıklık sistemini baskılayıcı tedavi gören hastalar giriyor.

Grip doğru tedavi edilmediği takdirde zatürree, kronik bronşitte akut alevlenme, kalp tabakaları iltihabı, orta kulak iltihabı, kas dokusu iltihabı, astımda kötüleşme ve hatta menenjit gibi ciddi ve ölümle bile sonuçlanabilecek komplikasyonlara sebep olabilir. Zatürree ve gribe bağlı ölüm riski 45 yaş üstünde ve kronik rahatsızlığı olan hastalarda, normal hastalara göre 202 kat daha fazla. Astım ve kronik akciğer hastalarında gribin tedavi edilmemesi durumunda hastalıkların alevlenme riski yüzde 100'e varıyor. Grip ile ilişkili rahatsızlıklara bağlı olarak hastaneye yatırılan hastaların % 8'i ise yaşamlarını kaybediyor.

Uzmanlar, hızla yayılan bu virüse karşı en iyi korunma yönteminin grip aşısı olduğunu hatırlatıyor. Özellikle risk grubuna giren hastaların grip aşısı olmasının gerekliliğini vurgulayan uzmanlar, gripte tedavi seçeneklerinin kısıtlı olması, aşılamanın ilk basamakta enfeksiyonu önleyebiliyor olması ve aşının etkinliğinin yüzde 70-90 oranında olmasının grip aşısının önemini ortaya koyduğunu belirtiyor.

Ayrıntılı Bilgi: Melike Çalım
GCI İstanbul 0212 290 28 20
www.asidunyasi.com
Yayın tarihi: 03.10.2005
1098
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.