Sağlık

Grip tatilden döndü!

Grip tatilden döndü!

Kışın yavaş yavaş gelmesiyle birlikte grip ve nezle rahatsızlıklarının görülme oranı da hızla artıyor.

Memorial Hastanesi İç Hastalıklar Bölümü'nden Uzman Doktor Serap Bos, güneş ışınlarının azalması, kapalı alanların kullanımının artmasıyla birlikte grip nezle gibi solunum yoluyla bulaşan hastalıkların artığını söyledi.

Grip hastalığının çoğu zaman nezle ile karıştırıldığını belirten Uzm. Dr. Serap Boz gribin nezleden farklı olarak ateş, baş ağrısı ve kas ağrılarıyla birlikte ortaya çıktığını söyledi ve ekledi: "Grip; boğaz ağrısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, öksürük, halsizlik, bitkinlik ve kas ağrıları ile seyreden akut bir virüs hastalığıdır. Grip ve nezle bulaşma şekilleri ve belirtileri yönünden benzerlik gösterirler. Ancak gripte ateş, baş ağrısı ve kas ağrıları daha ön plandadır."

Gripten korunmak için neler yapılmalı?

• Bu dönemde el temizliğinize özen gösterin, elinizi sık sık yıkayın

• Hapşırma ve öksürme durumunda temastan kaçının

• Odalarınızı sık sık havalandırın, klimalardan kaçının

• Bağışıklık sistemini olumsuz etkilediği için stresten uzak durun

• Grip aşısı yaptırmayı ihmal etmeyin.

Grip aşısının nasıl uygulandığını Uzm. Dr. Bos anlattı: " İnaktive veya ölü influenza virüslerinden üretilen grip aşısı senede bir kez uygulanır. Aşının, eylül-kasım gibi sonbahar aylarında uygulanması tavsiye edilmektedir. Üst kolun dış yüzünden kas içine uygulanan aşı uygulandıktan sonra yerinde hafif kızarıklıklar ve hafif bir ateş dışında önemli bir komplikasyon oluşturmaz.
Yayın tarihi: 01.11.2006
1508
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.