Sağlık

Grip salgınına dikkat

Grip salgınına dikkat

Sağlık Bakanlığı'na 14 ildeki sağlık kuruluşundan ulaşan veriler, gribe yol açan influenza A ve B virüslerinin dolaşımda olduğunu ortaya koydu.

Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, İstanbul, İzmir, Konya, Malatya, Samsun, Trabzon ve Van'dan ulaşan son raporları değerlendiren yetkililer, verilerin bir salgının habercisi olduğu şeklinde yorumlanabileceğini açıkladı.

Grip, ani olarak 39 derece üzerinde ateş, şiddetli kas ve eklem ağrıları, halsizlik, bitkinlik, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi belirtilerle başlıyor.

Daha sonra ise boğaz ağrısı, burun akıntısı, hapşırma, gözlerin akması ve kanlanma gibi belirtiler görülüyor. Bazı vakalarda ise karın ağrısı, bulantı ve kusma meydana geliyor.

Soğuk algınlığı ile karıştırılıyor

Grip soğuk algınlığı ile karıştırılsa da bu hastalık ateş yükselmeden, hafif kırgınlık, burun akıntısı ve hapşırma gibi belirtilerle kendini gösteriyor ve halsizliğe yol açmadığı için yatak istirahati gerektirmiyor.

Grip, öksürük ve hapşırıklarla etrafa saçılan damlacıkların havayla solunması, hasta kişilerle direkt temas edilmesi ve bu kişilerin ağız burun akıntılarının bulaştığı eşyalara temas sonucu bulaşıyor.

Hastalık ev, iş yeri, okul, kreş ve toplu taşıma araçlarında kolaylıkla bulaşabiliyor.

Hastalığın yatak istirahati, bol sıvı alımı, ağrı ve öksürük kesicilerin yanı sıra ateş düşürücü ilaçlarla semptomatik tedavisi mümkün.

Yetkililer, influenza A ve B'ye karşı etkili antiviral ilaçlara 36-48 saat içinde başlandığı takdirde, semptom süresinin kısalarak komplikasyonların azaldığını da belirtti.
Yayın tarihi: 13.12.2005
905
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.