Sağlık

Grip salgını şifalı bitki satışını arttırdı

Grip salgını şifalı bitki satışını arttırdı

Son haftalarda hızla yayılan grip salgını, çeşitli illerde şifalı bitkilerin satışında artışa neden oluyor. Hastalar, daha çok C vitamini açısında zengin bitkileri tercih ediyor.

Kayseri'de şifalı bitkiler merkezi sahibi olan Nuri Akdamar'ın belirtiğine göre, özellikle sosyal güvencesi olmadığı için doktora gidemeyen, bu nedenle de ilaç alamayan hastalar, şifayı bitkilerde arıyor.

Uzmanlar, grip için daha çok adaçayı, okaliptüs, mentol, nane, hatmi, papatya, anason, fesleğen, biberiye, gül ve menekşe karışımını, göğüs ağrıları için çamkozası, papatya, hatmi, meyan kökü, mersin yaprağı, karabaş otu ve alıç çiçeği karışımını, vücuda zindelik vermesi için de ıhlamur, ayva yaprağı, karanfil, zencefil, havlucan, kuşburnu ve yapraklı tarçın karışımını öneriyor.

Dikkatsizce oluşturulan karışımlar tedavi etmek yerine olumsuz sonuçlar doğmasına neden olabileceğinden bitkisel tedavide, kullanılan bitkilerin karışımdaki oranlarına çok dikkat edilmesi gerekiyor.
Yayın tarihi: 14.01.2003
889
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.