Sağlık

Grip salgını çocukları yatağa düşürüyor

Grip salgını çocukları yatağa düşürüyor

Kış aylarının salgın hastalığı grip, çocukları yatağa mahkum ediyor. Hastalık; iyileşmeyen öksürük, boğaz ağrısı, halsizlik, iştahsızlık ve burun akıntısıyla kendini gösteriyor.

SSK Kayseri Bölge Hastanesi Başhekimi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Esef Karakuş, son haftalarda hızla yayılan gribin, bugüne kadar bilinenlerden farklı olduğunu, özellikle çocukları yatağa düşürdüğünü söyledi.

Dr. Karakuş, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, iyileşmeyen öksürük, boğaz ağrısı, halsizlik, iştahsızlık ve burun akıntısıyla kendini gösteren hastalığın, çocuklarda yüksek ateş nedeniyle havaleye neden olabileceğini belirtti.

Karakuş, şöyle devam etti: "Son haftalarda her gün ortalama bin çocuk, grip şikayetiyle polikliniğimize başvuruyor. Anne sütüyle beslenen çocuklarda henüz bu virüsün neden olduğu gribe rastlamadık. Özellikle 1 yaşın üstündeki çocuklar ile 15 yaş ve üstündeki gençlerde daha çok görülüyor. Grip, yüksek ateşe bağlı olarak çocukların yüzde 20`sinde havaleye neden oluyor.

Bu nedenle hasta çocuklar mutlaka doktor kontrolüne alınmalıdır. Grip olan anneler, çocuklarının sağlığı için maske takmalıdır. Çocuklar kalabalık ortamlardan uzak tutulmalı, süt, pekmez, meyve suyu gibi kalori değeri yüksek ve sıvı gıdalar verilmelidir. Bulunulan odanın nemli olması sağlanmalıdır."
Yayın tarihi: 11.01.2003
1155
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.