Sağlık

'Grip öldürebilir'

'Grip öldürebilir'

Halk arasında basit bir hastalık olarak bilinen grip bazı kronik hastalıklarla birlikte görüldüğünde öldürücü olabiliyor.

Havaların soğuması ile birlikte artan grip hastalığı, çoğu zaman soğuk algınlığı ile karıştırılabiliyor. İnfluenza virüsünün yol açtığı grip hastalığı, bazı risk gruplarında da ölüme yol açabiliyor.

Ani ateş yükselmesi, şiddetli kas ve eklem ağrıları, halsizlik, bitkinlik, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi belirtilerle ortaya çıkan grip, çocuklarda, yaşlılarda, kalp, akciğer, böbrek ve şeker hastalığı gibi kronik hastalığı olanlarda daha ağır seyrederken ölüme kadar varabilen ciddi sonuçlara yol açabiliyor. Bu kadar ağır sonuçlara yol açabilen grip, halk arasında çoğu zaman soğuk algınlığı ile karıştırılabiliyor. Soğuk algınlığı, ateş yükselmeden, hafif kırgınlık, burun akıntısı ve hapşırma gibi belirtilerle ortaya çıkıp, yatak istirahatı gerektirmeyen, gribe göre daha hafif seyreden bir üst solunum yolu hastalığı olarak tanımlanıyor.

Kayseri Sağlık Müdürü Dr. İzzet Kavafoğlu, "yaşlılar ile şeker, astım, kronik akciğer ve kalp-damar hastalarının gribe karşı mutlaka aşılanması gerekir" dedi.

Gribin özellikle soğuk havalarda çok hızlı yayılma özelliğine sahip olduğunu vurgulayan Kavafoğlu, gripten korunmak için bol miktarda sulu gıda ve taze meyve-sebze tüketilmesi, hastalar ile yakın temastan kaçınılması gerektiğini söyledi.
Yayın tarihi: 03.01.2004
785
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.