Sağlık

Grip kapıda

Grip kapıda

Sonbahara yavaş yavaş geçiş yaptığımız bugünlerde gribe karşı hazırlıklı olun.

Grip ile soğuk algınlığı arasındaki farklar nelerdir?

Gripte başağrısı süreklidir, fakat soğuk algınlığında pek rastlanmaz. Gripte genellikle ağrı ve sızı olur ama soğuk algınlığında bireyde böyle bir belirti yoktur. Soğuk algınlığında bireyde hafif bir yorgunluk görülürken, gripte yorgunluk dönemi 2-3 haftaya kadar uzayabilir. Soğuk algınlığını önlemek için bireyin yapabileceği pek bir şey yoktur. Bol miktarda C vitamini tüketerek korunmaya çalışabilir ancak gripten korunmak için sadece bu yeterli olmayabilir. Aşılama ve antiviral ilaçlar da kullanılabilir.

Grip kolay bulaşır mı?

El yıkanması gribi önlemez. Sadece deride kalan virüslerle geçen nezleleri önlemeye yardımcı. Bulaştırıcılık, bulguların başlangıcından itibaren erişkinlerde 3-5, çocuklarda 7 gün.

Korunmak için neler yapılabilir?

Aşılama, gribi önlemede en etkili yöntemdir ve enfeksiyon riskini yüzde 70-95 oranında azaltır. Gripli bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında virüs havada iki saat boyunca kalabilir. Bu nedenle, trenler, uçaklar ve asansörler gibi kapalı alanlarda grip döneminde virüsle temas riski üst seviyelere çıkacağından bu gibi yerlerde bulunmaktan kaçınılmalı.

Grip aşısı kimlere ve niçin yapılmalı?

6 aydan büyük bebekler ve 5 yaşın altındaki çocuklar yüksek risk altında olduklarından grip aşısı mutlaka olmalıdırlar. Diyabet, böbrek hastalığı gibi kronik metabolik hastalığı olanlar, akciğer hastalığı olanların bağışıklık sistemi baskılanmıştır ve bu kişileri gripten korumak için aşılama, kaçınılmaz bir yöntem olarak tespit edilmiştir. Yaş veya tıbbi koşullar sebebiyle yüksek risk altında bulunanlar, yüksek risk gruplarıyla yakın temasta bulunan sağlık personeli, 50 yaş ve üzerindeki bireyler, toplu yaşam ortamlarında bulunan kişiler, grip mevsiminde gebeliklerinin 2. veya 3. evresinde olan kadınlar, kronik metabolizma hastalığı olanlar, böbrek fonksiyon bozukluğu olan erişkin ve çocuklar grip aşısı olmalıdırlar. Dünya Sağlık Örgütü de tavsiye ediyor.

Aşılanma dönemleri neden önemli?

En yüksek derecede antikor koruması, aşılama yapıldıktan sonra 2 hafta içerisinde etkisini gösterir. Aşının etkisini en iyi şekilde gösterebilmesi için grip mevsiminden önce yapılması gerekir. Türkiye'nin de içinde bulunduğu Kuzey Yarımküre'de grip hastalığı en sık olarak aralık ayı sonu ile nisan ayı arasında görülmektedir. Risk grubundakiler için en uygun aşılama dönemi eylül ve ekim ayları. Risk grubuna girmeyenler ise aralık ayının ortalarına kadar aşılanabilirler.

Prof.Dr.Serhat Ünal
Hazırlayan: Mesude Erşan
Yayın tarihi: 09.09.2005
770
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.