Mahmure

Sağlık

Genel Sağlık

Grip ile gelen şizofreni riski

Grip ile gelen şizofreni riski

Toplum sağlığını tehdit eden hastalık, sakatlık, engellilik etkenlerinin ilk sıralarında ölüm veya inme ile sonuçlanan beyin-damar hastalıkları geliyor.

Türkiye Beyin Araştırmaları ve Sinirbilimleri Derneği Prof. Dr. Gönül Özsoy, annenin gebeliğin ilk üç ayı içinde geçirdiği gribal enfeksiyon etkeni influenza virüsünün, çocukdaki şizofreni olma riskini 7 kat artırdığını söyledi.

"Daha nitelikli bir birey ve toplum yaşamı için beyninizi iyi tanıyın ve beyin araştırmalarını gönülden destekleyin" sloganıyla gerçekleştirilecek Beyin Haftası etkinlikleri başladı.

Türkiye Beyin Araştırmaları ve Sinirbilimleri Derneği (TÜBAS) Başkanı Prof. Dr. Gönül Özsoy Peker, toplum sağlığını, dünya ve Türkiye ölçüsünde tehdit eden hastalık, sakatlık, engellilik etkenlerinin ilk sıralarında ölüm veya inme ile sonuçlanan beyin-damar hastalıklarının geldiğini belirtti. Türkiye'de de ciddi boyutlara tırmanan ve özellikle saldırganlık ve suç işleme ile ilişkilendirilen madde ve ilaç kullanımı ile bağımlılığının, başlı başına kaygı verici bir beyin-davranış sorunu olduğunu öne süren Prof. Dr. Peker, "Epilepsi, körlük, işitme bozukluğu, öğrenme güçlüğü, otizm gibi sorunlar da halen araştırılmayı ve çözümlenmeyi bekleyen sorunlar arasında" dedi.

Grip virüsü, şizofreni riskini artırıyor

Prof. Dr. Peker, şizofreni ve ilgili düşünce bozukluklarının, doğum öncesi ve sonrası erken beyin gelişimi evrelerine tarihlenen ve birden fazla sinir ileti maddesi sisteminin genetik gelişimsel düzensizliklerine bağlı olarak ergenlik yaşlarında kendini gösteren hastalıklar olduğu görüşünün giderek güçlendiğini belirtti. Prof. Dr. Peker, şöyle dedi:

"2004'te, çok önceden dondurulmuş kan serum örneklerindeki testlerle tam kesinlik kazanan bir başka kuram da annenin gebeliğin ilk üç ayı içinde geçirdiği gribal enfeksiyon etkeni influenza virüsünün, çocuğundaki şizofreni olma riskini yedi kat arttırdığı gerçeğidir."

Prof. Dr. Peker, TÜBAS'ın, 7 yıldır, "beyin ve sinir sisteminin işlevleri, potansiyel gücü konularında kamuoyu oluşturmayı" hedeflediğini açıkladı.
Yayın tarihi: 16.03.2005
798
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.