Sağlık

Grip için antibiyotik kullanmayın

Grip için antibiyotik kullanmayın

Bakteriyel enfeksiyonlarda etkili olan antibiyotikleri, virüs kökenli soğuk algınlığı ve grip için kullanmayın.

Antibiyotikler bazı enfeksiyonları durdurabilen, bunun yanı sıra yaşamı koruyabilen güçlü ilaçlar... Ancak doğru kullanılmadıklarında insana yarardan çok zarar getirebiliyor...

Giresun Sağlık Müdürü Cenap Damcı, bilinçsiz antibiyotik kullanımının tedavi maliyetini artırmanın yanısıra, antibiyotiklere karşı direnç oluşturduğunu söyledi.

Antibiyotiklerden ne zaman yararlanıp ne zaman uzak durulacağının bilinmesi gerektiğini belirten Damcı, "Antibiyotiklerden her hastalığı tedavi etmesini beklemeyiniz. Bakteriyel enfeksiyonlara karşı etkili olan antibiyotikler, virüs kökenli hastalık olan soğuk algınlığı ve grip için kullanılmaz" dedi.

Hekime danışın

Soğuk algınlığı ve gribe yakalanan hastaların mutlaka bir hekime başvurmaları gerektiğini kaydeden Damcı, "Hastalığın dikkatlice değerlendirilmesi ve diğer hastalıklarla ayırıcı tanısının yapılması gerekmektedir. Ülkemizde ciddi sorunlardan biri de bu hastaların birçoğunun önce eczanelere giderek bilinçsiz antibiyotik tüketimi... Bu davranış gereksiz yere tedavi maliyetini artırmakla birlikte antibiyotiklere karşı direnç gelişimi yapmaktadır" dedi.
Yayın tarihi: 09.12.2003
850
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.