Sağlık

Grip aşısının herkese yapılması gereksiz

Grip aşısının herkese yapılması gereksiz

Prof. Dr. Tevfik Özlü, grip aşısının ancak gribe bağlı ölüm ve komplikasyonların en sık görüldüğü risk grubuna dahil kişilere yapılmasının uygun bir yaklaşım olduğunu söyledi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, grip aşısının çocukluk dönemi aşılarında olduğu gibi herkese yapılmasının hem gereksiz hem de kaynak israfı olacağını belirtti.

Prof. Dr. Özlü, gribin, tüm dünyada ölümlere ve işgücü kayıplarına yol açan önemli bir sağlık sorunu olduğunu belirterek, "Çok kolay bulaşan bu hastalık, her yıl salgınlara neden olmaktadır. Toplumda aktif yaşayanların, salgından korunmaları mümkün değildir" dedi.

Grip aşısının büyük oranda gribi veya gribe bağlı oluşan ölüm ve komplikasyonları önlediğini ifade eden Özlü, 65 yaş üzeri kişiler, bakımevi sakinleri, kalp, astım, kronik bronşit, böbrek yetmezliği ve şeker hastalığı olanlar, gribi bu grup kişilere taşıma riski bulunanlar ile görevleri gereği toplumda her gün çok sayıda kişiyle teması olan kişilerin grip aşısı yaptırmalarının önerildiğini bildirdi.

Grip aşısının her yıl yenilendiğini belirten Özlü, "Geçen yıl yapılan aşı yeterli koruma sağlayamamaktadır. Aşılama sonrası ortalama 2 ayda gelişen hastalığa karşı direncin, salgınların başlama zamanında en yüksek düzeyde olması bakımından eylül, ekim ayları aşı için en uygun zamandır. Çünkü salgınlar kış aylarında görülmektedir" dedi.

Özlü, grip aşısının çocukluk dönemi aşılarında olduğu gibi herkese yapılmasının hem gereksiz hem de kaynak israfı olacağını, ancak gribe bağlı ölüm ve komplikasyonların en sık görüldüğü risk grubuna dahil kişilere yapılmasının etkinlik-maliyet analizlerine göre uygun bir yaklaşım olduğunu ve konuyla ilgili tüm otoritelerce önerildiğini söyledi.
Yayın tarihi: 05.10.2004
717
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.