Sağlık

Grip aşısı ne zaman olacak?

Grip aşısı ne zaman olacak?

Kış aylarının baş belası gripten korunmak için her yıl yapılan aşıların bu yıl daha geç yapılacağı söyleniyor.

Swissotel'deki basın toplantısında konuşan Sanofi Pasteur Türkiye Şubesi Medikal Direktörü Dr. Tamer Pehlivan, her yıl eylül ayının ilk haftasında piyasaya çıkan yeni grip aşısının bu yıl eylül ayı sonundan önce piyasaya verilmesinin mümkün olmayacağını belirtti.

Her yıl hazırlanan grip aşısı için Dünya Sağlık Örgütü Küresel Grip İzleme Ağı'nın aşıya dahil edilecek uygun "suş" (virüsler) tipini belirlediğini söyleyen Dr. Pehlivan, ''buradan üretim için referans "suş" geldiğinde üremenin yeterli olmadığı ve dünya talebine yetecek aşının sağlanamayacağı fark edildi. Örgüt de 'suş'u değiştirdi. Aşı üreticileri gecikmeyi göze alarak farklı bir "suş"la üretime geçme kararı aldılar" dedi.

Fiyat henüz belli değil

Geçtiğimiz yıl aşı fiyatının 15 YTL olduğunu belirten Pehlivan, bu yılki aşı fiyatının ise henüz belirlenmediğini söyledi.

Pehlivan, kuş gribine yönelik aşı üretim çalışmalarının da oldukça ilerlediğini, ancak bu aşının piyasaya çıkması konusunda bir süre verilmesinin henüz mümkün olmadığını vurguladı.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi İnfluenza (grip) İzlem Laboratuvarı Sorumlusu Prof. Dr. Selim Badur da Türkiye'de risk grubunda bulunan yaklaşık 12-13 milyon kişinin aşı yaptırması gerektiğini, ancak geçtiğimiz yıl sadece 2 milyon kişiye aşı yapıldığını belirtti.

Yaklaşık 250 solunum yolu virüsü

Badur, yaklaşık 250 solunum yolu virüsü bulunduğunu, gerçek grip etkenini oluşturanların ise bunların sadece 3'ü olduğunu dile getirdi.

"Bu 3 virüsün yaptıkları çok daha önemli. Grip virüsleri diğer solunum yolu virüsleri arasında hem en yaygını, hem de en tehlikeli olanları" diyen Prof. Dr. Badur, kuş gribi virüsünde de insandan insana geçecek bir virüs tipine yönelik mutasyonlar bulunduğunu, ama bu konuda kesin bir veri olmadığını anlattı.

Badur, Sağlık Bakanlığı'nın aşı yapılması çok önemli olan sağlık personeli için bu yıl grip aşısı stoklayacağını da sözlerine ekledi.

İdeal aşılama dönemi ekim ayı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Bakteriyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gaye Usluer de, gripte ideal aşılama döneminin ekim ayı olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Usluer, altı aydan büyük çocukların, 50 yaşını geçmiş kişilerin, kronik kalp, akciğer, böbrek hastalığı olanların ve kronik bakım hastalarının grip hastalığına karşı mutlaka aşılanması gerektiğini vurguladı.

Grip virüsünün bu risk gruplarında zatürreye neden olabildiğini, hastalık nedeniyle hastaneye yatış ve ölüm riskinin yüksek olduğunu anlatan Prof. Dr. Usluer, grip aşısıyla riskin yaklaşık yüzde 80 azaltıldığını belirtti.

Prof. Dr. Usluer, aşının hamilelerde ve emziren annelerde de rahatlıkla uygulanabileceğini sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 31.08.2006
910
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.