Sağlık

Gribin ilacı: Cinsel ilişki

Gribin ilacı: Cinsel ilişki

Hava sıcaklığının hızla düşmesi beklenirken, uzmanlar kış gribi salgınına karşı uyarıyor. Kapı kolu, merdiven tırabzanı gibi ortak kullanım alanlarında saatlerce yaşayabilen grip virüsü, 24 saat içinde hastalığa sürüklüyor.

Soğuk havalar kış gribini tetikliyor. Uzmanlar güçlü bağışıklık sistemi için düzenli bir cinsel hayat öneriyor.

Hem ellerle yüze dokunarak burun ve göz bölgesine taşınarak ve hem de teneffüs edilen havayla bulaşan virüs, bir hapşırık ya da öksürükle milyonlarca mikrobun yayılmasına neden oluyor.

48 saat içinde hızla çoğalan kış gribi virüsü burun ve boğazda bulunan hücrelere işliyor. Kanda bulunan akyuvarların virüsü atmak için yoğunlaşmasıyla başlayan "yanma" gribin ilk işareti olarak biliniyor.

Virüsün yayılarak kendini gösterdiği ikinci ve üçüncü günde, burun bölgesinde duyulan yanma, öksürük, nezle ve boğaz ağrısına neden olan prostaglandin isimli bir hormonu tetikleyerek, hastalığın vücuda yayılmasına yol açıyor. Kan damarlarının burun bölgesinde şişmesi burunda tıkanıklığa neden olurken, vücutta yorgunluğa yol açan cytokins isimli proteini üreten akyuvarlar; iştahsızlık, kas ağrıları ve ateş yapıyor. İlerleyen günlerde ise, akyuvarlar virüsü yenmeyi başarırken, diğer hücreler de interferon üreterek savaşa katılıyor.

HAFTADA İKİ KEZ CİNSEL İLİŞKİ

Vücudun direnç kazanmasıyla öncelikle grip virüsünün yayılması önleniyor. Onu izleyen iki hafta içinde, akyuvarların güçlenmesiyle enfeksiyona karşı vücut korunmaya alınıyor. Yaygın olarak bilinenin aksine, kış gribini başlatan en büyük etken ıslak saçla dışarı çıkmak değil, hastalarla yakın temas... Kış gribi virüsüne karşı, tavuk suyuna çorba öneren Nebraska Üniversitesi araştırmacıları, haftada iki defa cinsel ilişkiye girmenin de bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ileri sürüyor.
Yayın tarihi: 07.11.2004
5746
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.