Sağlık

Gribi zamanında yenin!

Gribi zamanında yenin!

Uzmanlar grip aşısının Ekim-Kasım ayları arasında yaptırıldığı takdirde faydalı olacağını belirtti.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, "Grip aşısı, eylül-kasım arasında yapılırsa grip salgınlarının başladığı kış ayları içerisinde bağışıklık en yüksek düzeyde olmuş olur" dedi.

Özlü, yaptığı açıklamada, gribin, solunum yollarında yerleşen influenza A, B ve C virüslerinin neden olduğu, yüksek ateş ve yaygın kas ağrıları ve kırgınlık ile seyreden, özellikle kış mevsiminde salgınlar yapan bulaşıcı bir hastalık olduğunu belirtti.

Nezle ve soğuk algınlığından farklı olarak gribin küresel salgınlara, toplu ölümlere, büyük oranda iş gücü kayıplarına yol açabildiğine işaret eden Özlü, "Kuşlar, atlar ve domuzlarda da hastalık görülebilmekte ve bunlardan insanlara bulaşabilmektedir. Ancak asıl olarak virüsü taşıyan hasta kişiler vasıtasıyla çok kolay bulaşmakta ve hızla yayılmaktadır. Özellikle okullar, yurtlar, kışlalar, kahvehaneler, huzur evleri ve toplu taşıma araçları gibi kalabalık ve topluca bulunulan ortamlar, hastalığın yayılmasında önemli rol oynar" diye konuştu.

Salgınlardan korunmanın toplumda aktif yaşayanlar için çok zor olduğunu vurgulayan Özlü, "Salgınlar sırasında ilk olarak genellikle arkadaşlarından mikrobu alan öğrenciler hastalanmakta daha sonra ise çocuklarından mikrobu alan erişkinler hastalığa tutulmaktadır" dedi.
Yayın tarihi: 13.10.2006
1753
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.