Sağlık

Gribi bitkilerle yenin

Gribi bitkilerle yenin

Soğuk algınlığı tedavisinde bol sebze ve meyve yemenin yanı sıra doğadan destek almak da çok önemli...

Soğuk algınlığı, çeşitli virüslerin neden olduğu bir hastalık türü. Bu hastalıkla savaş için onlarca virüse karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek gerekir. Belirtileri ise barizdir. Üst solunum yollarında bazı değişikliklerden onu net olarak fark edebiliriz. Aynı zamanda bulaşıcıdır. Ağız, boğaz, burun ve gırtlakta meydana gelen tahribatla hastalığın boyutunu anlayabiliriz. Hastalık ilerlediği zaman alt solunum yollarını da etkiliyor. Bronş ve akciğerleri etkisi altına alıyor. Soğuk algınlığı için istirahat, temiz hava, ağrı kesici ve ateş düşürücüler verilir çoğu kez. Bir de burun akıntılarını azaltan ilaçlar. Soğuk algınlığı durumunda C vitamini takviyesi mutlaka yapılmalıdır. Bütün bunların yanı sıra aşırı yorgunluk ve stresten uzak durmak da soğuk algınlığında koruyucu önlemler arasında yer alır.

Zencefili mutfaktan eksik etmeyin

Herbalist Tarkan Güveloğlu soğuk algınlığına karşı bitkisel yollarla mücadele etmek gerektiğine işaret ediyor. Ihlamur, ısırgan, nane ve kuşburnu gibi çayları içmenin yararına değiniyor. Zencefil gibi baharatları da bu dönemde çorbalara eklemek gerektiğini söylüyor. Çünkü zencefil, pastalik yapıcı mikroorganizmaları yok eden bir özelliğe sahip. İltihap giderici ve vücudu soğuk algınlığına karşı koruyan doğal madde olarak mutfaktan onu eksik etmemek gerekiyor. Güveloğlu, kurutulmuş köklerinden çay demlenilebileceğini de söylüyor.

Zencefilin yanı sıra havlıcan ve tarçın gibi bitkiler de soğuğa karşı etkilidir. Ekinasya, bir Kızılderili çayı olarak bilinir ve o da özellikle soğuk algınlığından korunmak için kullanılır. Güveloğlu "Eğer soğuk aldınızsa bu bitki çayını kullanmanın pek yararı olmaz" diyor.
Yayın tarihi: 01.01.2007
2152
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.