Sağlık

Gribe dikkat!

Gribe dikkat!

Son bir haftadır grip vakalarında büyük artış tespit edildi. Salgın, Türkiye'ye geldiğinde 7 -10 milyon kişiyi etkileyecek

Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Volkan Korten, yıllardır görülmeyen kıtalar arası salgının bu yıl beklendiğini söyledi. Korten, salgınların genelde şubatta görüldüğünü ancak, bu yıl aralıkta başladığını vurguladı.

ABD'yi sarstı

ABD'DE 42 çocuğun ölümüne yol açan grip salgınından bahsedilebilmesi için nüfusun en az yüzde 10'unun etkilenmesi gerektiğini belirten Korten, "Salgının Türkiye'ye gelmesi halinde 7 - 10 milyon kişiyi etkilemesini bekliyoruz" dedi.

Gribin belirtileri

Son bir haftadır grip ve benzeri vakaların arttığını kaydeden Korten, soğuk algınlığı, nezle ve gribin karıştırıldığına işaret ederek, gribin ayırıcı belirtilerini, 'yüksek ateş, şiddetli baş ağrısı, kas ağrıları, aşırı halsizlik ve öksürük' olarak açıkladı.

Elinizi yıkayın, bol sıvı tüketin

Prof. Dr. Volkan Korten, gripten korunmak için şu uyarılarda bulundu: "Sık sık ellerinizi yıkayın, bol sıvı tüketin, öksürüp hapşırırken ağzınızı mendille kapatın, grip aşısı yaptırın. Piyasaya yeni çıkan grip ilaçları hem tedavi (5 günlük) hem de korunma (10 günlük) amacıyla kullanılabilir. Aşı olduğu halde gribe yakalananlar da bu ilaçları kullanabilir."

Milliyet
Yayın tarihi: 24.12.2003
720
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.