Sağlık

Gözünüzü korumak için güneş gözlüğü kullanın!

Gözünüzü korumak için güneş gözlüğü kullanın!

Güneş gözlüğü, gözleri ultraviyole ve kısa dalga boylu güneş ışınlarından korurken, aynı zamanda göz kuruması ve toza karşı da bir siper vazifesi görüyor. Özellikle rüzgarlı ve tozlu havalarda, gözyaşı kuruması ve göze yabancı bir maddenin kaçmasını engelleyerek, gözleri dış etkenlere karşı koruyor.

Marmara Üniversitesi (MÜ) Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Temel, göz sağlığının korunması amacıyla yaz aylarında güneş gözlüğü kullanmanın şart olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Ahmet Temel, son yıllarda atmosferin ozon tabakasının delinmesiyle yeryüzünün kısa dalga boylu ışın bombardımanına uğradığını ifade ederek, ultraviyole ve kısa dalga boylu ışınların, katarakt ve 'maküla dejenerasyonu'na (retinanın gören noktasında olan bir hastalık) neden olabileceğini bildirdi.

Kataraktın tedavisi olduğunu ancak kalıcı görme kaybına neden olan 'maküla dejenerasyonu'nun tedavisinin mümkün olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Temel, ultraviyole ve kısa dalga boylu güneş ışınlarının mutlaka süzülmesi gerektiğini kaydetti.

Zararlı güneş ışınları nedeniyle cilt hastalıklarıyla birlikte gözhastalıklarında da artış beklendiğine dikkat çeken Prof. Dr. Temel, şöyle devam etti: 'Yaz aylarında göz sağlığını korumak için güneş gözlüğü kullanmak şart. Bol güneşli bir iklim kuşağında yaşayan insanların güneşin zararlı ışınlarından korunmaları için güneş gözlüğü esastır.

Ultraviyole ve kısa dalga boylu ışınların etkileri, yaşlı insanların üzerinde daha çok çabuk gerçekleşebilir. Yaşlı bir insan da, 3 yaşındaki bir çocuk da gözlerini zararlı güneş ışınlarından korumak için güneş gözlüğü kullanmalıdır.

Güneş gözlüğü kamaşma, yanma, batma kızarıklık gibi yakınmaları da azaltacaktır. Güneş gözlüğü, gözleri ultraviyole ve kısa dalga boylu güneş ışınlarından korurken, aynı zamanda göz kuruması ve toza karşı da bir siper vazifesi görür.

Özellikle rüzgarlı ve tozlu havalarda, gözyaşı kuruması ve göze yabancı bir maddenin kaçmasını engelleyerek, gözleri dış etkenlere karşı korur.'

Güneş gözlüğünde standartlar

Prof. Dr. Temel, güneş gözlüklerinin kaliteli olmaması durumunda göze yarar değil zarar verebileceğine dikkat çekti. Seyyar satıcılarda satılan güneş gözlüklerinin göz rahatsızlıklarına hatta göz bozukluklarına neden olabileceğini vurgulayan Prof. Dr. Temel, 'Gözlük satın alırken, uluslararası standardizasyon sertifikalarına sahip olanlar tercih edilmeli.

Bilinen bir üreticiden, markası belli olan gözlüklerden alınmalı. Göz sağlığı tehlikeye atılarak, sırf ucuz diye kalitesiz cam ve materyalden oluşan gözlüklere tenezzül edilmemeli.'
Yayın tarihi: 15.05.2003
843
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.