Sağlık

Gözünüzü bahar ışığına çevirin

Gözünüzü bahar ışığına çevirin

Bahar mevsimindeki parlak güneş ışığı beyinde insanların duygu durumunu ilgilendiren biyokimyasal değişikliklere neden oluyor.

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Arif Verimli, bahar mevsimindeki parlak güneş ışığının beyinde insanların duygu durumunu ilgilendiren biyokimyasal değişikliklere neden olduğunu söyledi.

Doç. Dr. Verimli, yaptığı açıklamada, baharın gelmesiyle birlikte insanlarda olumlu düşünce ve fikirler ile duyguların oluştuğunu kaydetti.

Baharın hem doğanın renkten renge bürünmesi, hem de bitkilerin yeni baştan yeşeriyor olmasının insanların umutlarını canlandırdığını ve harekete geçirdiğini belirten Doç. Dr. Verimli, şöyle devam etti:

``Baharla birlikte beyin biyokimyası üzerinde doğrudan etkileri bulunan parlak güneş ışığı, insanların duygu durumlarını olumlu yönde etkilemektedir. Özellikle insanın duygu durumunu ilgilendiren beyindeki biyokimyasal değişikliklere sebep oluyor. Böylece insanda depresyon ve kötü duyguları giderici olumlu etki yaratıyor. Bu etkidendolayı da insanlar karanlık kış aylarındaki zor, sıkıntılı ve karamsar günleri geride bırakıyorlar.``

-1-2 SAAT PARLAK GÜNE IŞIĞI ALIN-

Parlak güneş ışığının insanlarda mizacı da olumlu yönde etkilediğini, hoş duygular yaşattığını, karamsarlıktan çıkardığını anlatan Doç. Dr. Arif Verimli, ``Bahardaki parlak güneş ışığının özellikle göze gelmesi gerekir. Cilde gelen güneş hiçbir işe yaramaz. Öğleden sonra 1-2 saat bu parlak güneş ışığının alınması insanların duygu durumlarına olumlu katkı sağlıyor`` dedi.

Doç. Dr. Arif Verimli, bahar aylarında kişiden kişiye değişen mevsimsel duygu durum bozuklukları da meydana geldiğini ancak, herşeyerağmen depresyonun kış aylarında bahar ve yaz aylarına oranla daha fazla yaşandığını ifade etti.

-``İNSAN AŞIK OLMAK İSTER``-

Psikolog Suna Tanaltay da, insanların baharı tüm korku ve kuşkuları bir yana bırakıp, yürekli ve dopdolu yaşamaları gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

``Bahar mevsiminde insanoğlunun davranışlarının yanısıra kan basıncı, hatta kan yapısı bile değişmektedir. İşte bu değişim bazı kimseler için ruhsal tedirginlikler ve uyum güçlükleri nedenidir. Hatta `acaba bu baharda da ruh sağlığım bozulacak mı?` korkusunu yaşayanlar vardır. Oysa bu duygusal kıpırtılar yaşam sevinci ve coşkusu anlamına da gelir. Hafif serinlikle ılık bahar rüzgarı biraradadır. İnsanlarda `acaba ne giysem?` heyecanı bile yaşam sevincidemektir. Örneğin baharda hangi yaşta olursa olsun insan aşık olmak ister, hiç değilse bir başka duygusallaşır.`
Yayın tarihi: 11.04.2002
767
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.