Sağlık

Gözdeki protein vücut saatini düzenliyor

Gözdeki protein vücut saatini düzenliyor

Fareler üzerinde yapılan son araştırmalarda retina tabakasında bulunan melanopsin adında, ışığa duyarlı bir proteinin, memelilerde 'vücut saatinin' ayarlanmasında esas bir unsur olduğu doğrulandı. Bilim adamları sözkonusu proteinin bozulan gece/gündüz düzenini normal hale getirmek için olası bir tedavi yöntemi olduğunu belirtiyorlar.

Retina tarafından algılanan, gündüz ve gece arasındaki günlük geçişler vücut saatini ayarlıyor. Bedensel ritm, uyku/uyanıklık döngüsünü düzenlemenin yanısıra hormon üretimi, kan basıncı ve vücut sıcaklığı gibi çok sayıda farklı bedensel süreçte de vazgeçilmez bir rol üstleniyor.
Bilim adamları uzun zamandan beri, mesaiye kalma ya da farklı zaman kuşakları arasında seyahat etme gibi günümüze özgü durumların, bu ritmde aksamaya yol açmasından sonra, vücudun bu saati nasıl 'yeniden ayarladığını' kavramaya çalışıyorlardı.
'Science' dergisinin 13 Aralık sayısında yayınlanan iki araştırmada melanopsinin, vücut ritiminin dış dünyayla uyumlu hale getirilmesinde hayati bir rol oynadığı doğrulanmakla birlikte, ışığa duyarlı başka moleküllerin de etkili olabileceğini belirtiliyor.
Araştırmalardan birine başkanlık eden, California'daki Stanford University'den Dr. Norman F. Ruby bulguların 'melanopsin ve vücut ritmi arasındaki ilişkinin saptandığı' ilk bulgular olduğunu belirtiyor.

Bazı bilim adamları vücudun saatini nasıl ayarladığına dair edinilen bilgileri, mesai ya da uykusuzluk gibi şeylerden ötürü bozulan doğal ritmin yeniden kurulmasına yönelik çeşitli yöntemler geliştirmek amacıyla kullanmayı umuyorlar.
Yayın tarihi: 13.12.2002
702
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.