Sağlık

Göz tembelliğine karşı erken teşhis

Göz tembelliğine karşı erken teşhis

Çocuklarda 9 yaşından sonra tedavisi mümkün olmayan ve gözlerden birinin işlevini tamamen kaybetmesine neden olan göz tembelliğine karşı, anne-babaların duyarlı olmaları gerekiyor.

Kişilerin göz sağlığı dışında meslek ve sosyal yaşantısını etkileyebilen göz tembelliğine karşı alınabilecek tek önlemin erken teşhis olduğunu vurgulayan Özkağnıcı, bu konuda ebeveynlerin dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Göz tembelliği, gözlerden birinin görme işlevini, sağlıklı diğer göze yüklemesi. Anne ve babadan çocuğa aktarılan genlerle kalıtımsal olarak gelişen bu hastalık, 2 yaşından itibaren teşhis edilebiliyor. Avrupa ülkelerinde, doğan her bebeğin göz tembelliğine karşı taramadan geçirildiğini kaydeden Özkağnıcı Türkiye'de ise böyle bir uygulamanın yapılamadığını ve bunun ciddi sağlık sorunları doğurduğunu belirtti.

Özkağnıcı, "Hastalığın çocuk tarafından anlaşılamadığını bu nedenle hastalığın teşhisinin öncelikle anne-babalara düştüğünü ve ilköğretime başlamadan çocukların göz doktoruna gösterilmesi gerektiğini" söylüyor.
Yayın tarihi: 25.08.2003
610
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.