Sağlık

Göz tembelliğine günde iki saat bandaj

Göz tembelliğine günde iki saat bandaj

Amerikan bilim adamları, halk arasında göz tembelliği olarak bilinen ve daha çok çocuklarda görülen ambliyopi hastalığının tedavisinde kullanılan göz bandajının günde 6 saat yerine 2 saat takılmasının yeterli olduğunu belirttiler.

Archives of Ophthalmology dergisinde yayımlanan habere göre, Baltimore kentindeki Johns-Hopkins Çocuk Merkezi'nde görevli bilim adamı Michael Repka ve ekibi, göz tembelliği olan 200 çocuk üzerinde deney yaptılar.

Deneyin sonucunda, günde sadece 2 saat göz bandı takılmasının yeterli olduğu ortaya çıktı.

ilim adamları, deney sırasında, tembel gözün çalışmasını sağlamak için göz bandıyla 1 saat süreyle çocuklara ya kitap okuttu ya da resim yaptırdılar.

Deneye katılan çocukların göz tembelliğinin çok ilerlemiş olmadığını belirten Repka, ilerlemiş ambliyopi hastası olan çocuklar üzerinde yapılan deneylerin henüz tamamlanmadığını kaydetti.

Repka, daha sonra, 1 saatlik kitap okumak ya da resim yapmak gibi 'yakın iş'lerin tedavideki etkisini araştıracaklarını söyledi.

Göz tembelliğinin oluşumunda şaşılık veya iki gözün görme kalitesindeki farklılık önemli rol oynuyor.
Yayın tarihi: 15.05.2003
1062
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.