Mahmure

Sağlık

Genel Sağlık

Göz tembelliğine dikkat

Göz tembelliğine dikkat

Göz tembelliği hastalığı ileri aşamalarında üç boyutlu görmeyi engelleyebiliyor. Özellikle öğrencilerde görülen göz tembelliği hastalığı göz sağlığını tehdit ediyor.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Hakkı Doğan, göz tembelliği hastalığının iki göz arasındaki görme farklılıklarından kaynaklandığını, bu durumun görme kalitesini düşürdüğü gibi insanı psikolojik yönden de etkilediğini söyledi.

Üç boyutlu görmeyi engelliyor

Prof.Dr. Doğan, tedavi edilmeyen göz tembelliği hastalığının ileride üç boyutlu görmeyi engellediğini ve buna bağlı olarak da öğrencilerin mesleki tercih ve yaşamlarında olumsuzlukları beraberinde getirdiğini belirtti.

Büyüklere görev düşüyor

Ailelere, çocuklarını göz kontrolüne götürmelerini tavsiye eden Prof.Dr. Hakkı Doğan, göz tembelliğinin bazı durumlarda şaşılıkla birlikte ortaya çıktığını, her 100 kişiden üçünde bu hastalığın görüldüğünü ifade ederek şöyle devam etti:

"Görme kalitesini düşüren göz tembelliğini zamanında tespit ve tedavi etmek gerekiyor. Bize gelen başarısız çocukların önemli kısmında bu hastalığa rastlıyoruz. Çocuk hastalığın farkına varamadığı için ailelere büyük görev düşüyor. Aileleler çocuğun hem başarısında hem de psikolojik gelişiminde önemli rol oynayan bu durumu tedavi ettirmeleri gerekiyor."
Yayın tarihi: 22.06.2004
1032
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.