Sağlık

Göz tansiyonu sinsice ilerliyor...

Göz tansiyonu sinsice ilerliyor...

Uzmanlar, göz içindeki sıvı basıncının artması sonucu meydana gelen göz tansiyonu hastalığının, tedavi edilmediği takdirde körlükle sonuçlanabileceğini belirtiyorlar...

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nurettin Akyol, göz tansiyonu hastalığının (glokom) görme sinirini tahrip ettiğini ve genellikle belirti vermeden ilerlediğini söyledi.

Bu hastalığın sıklıkla 40 yaşın üzerinde görüldüğüne dikkati çeken Akyol, ''Göz tansiyonu hastalığı ciddi bir halk sağlığı sorunudur. Dünyadaki körlüklerin yaklaşık yüzde 20'sini bu hastalık oluşturuyor'' dedi.

Hastalığın genellikle çok ilerlemeden fark edilemediğine işaret eden Akyol, zaman zaman baş ağrısı, ışığa bakamama, geçici görme bulanıklıkları gibi belirtiler verdiğini ve ilerlemesi halinde hastanın merkezi görme sisteminde bozukluklar ortayı çıktığını ifade etti.

Akyol, göz içi sıvı basıncı normal olan bazı hastalarda vücut tansiyonunun yüksek ya da düşük oluşu, damar hastalıkları, ritm bozuklukları gibi nedenlerin de görme sinirini tahrip ederek, göz tansiyonunu meydana getirebileceğine dikkati çekti.

Hastalığın erken teşhis edilmesi halinde ilaç, lazer ya da cerrahi müdahale ile ilerlemesinin önlenebileceğini belirten Akyol, özellikle 35 yaşın üzerindeki bireylerin yılda en az bir kez rutin göz muayenesinden geçerek, göz içi sıvı basıncını takip ettirmeleri gerektiğini kaydetti.
Yayın tarihi: 28.07.2003
738
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.