Sağlık

Göz sağlığı için dev organizasyon

Göz sağlığı için dev organizasyon

Göz Sağlığını Koruma ve Görme Engellilere Hizmet Derneği İstanbul'un varoşlarında ve Türkiye genelinde 7 ilde göz taraması gerçekleştirecek.

Körlüğün nedenleri ve önlemleri ile ilgili olarak kamuoyunu bilinçlendirmek ve göz hastalıklarını tedavi etmek amacıyla hizmet veren "Mobil Göz Kliniği" bu yıl daha donanımlı. Mobil araç, gezisini kaldığı yerden sürdürecek..

Körlüğün önlenmesi, teşhis ve tedavisi amacıyla kurulan Dernek, Türkiye'yi il il, köy köy tarama çalışmasına tekrar start verdi. "Mobil Göz Sağlığı Tarama Aracı" projesi çerçevesinde gerçekleştirilecek bu organizasyona çok sayıda kurum ve kuruluş destek veriyor. Maltepe Lions Kulübü'nün katkıları ile hayata geçirilen bu hizmet artık İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu'nun yakın gözetiminde sürdürülecek. Göz sağlığı taraması yapan bu araçlarda bir yandan da gittikleri bölgelerde halkın ve öğrencilerin toplumsal sorunları ile ilgilenmek üzere sosyologlar da görev yapacak..

5 yıldır yoksul öğrencilerin göz taraması ve tedavisi kapsamında sürüyordu. Anadolu'da bazı illerde göz taraması yapan dernek yöneticileri , hastanelerdeki hasta yoğunlukları ve doktor sayılarının yetersizliği nedeniyle bir çok zorluklarla karşılaşınca bu projeyi hayata geçirdiler.

Erken teşhis çok önemli

Hem tıbbi cihaz hem de uzman doktor ve hemşire açısından tam donanımlı hale getirilen göz tarama aracı, bir anlamda tam teçhizatlı "Mobil Göz Kliniği" görevini üstlenecek. Bu yıl daha çok öğrenciye ulaşmayı hedefleyen aracın açılışı İstanbul Üniversitesi Merkez Binasında gerçekleştirilecek. Ülke genelinde ulaşılamamış illere hizmet vermesi planlanan "Mabıil Göz Sağlığı Tarama Aracı" bir çok çocuğun göz hastalığının "erken teşhisi" için çok önemli. Başkan Taşkın, "Bu hizmet bizim için bu anlamda da önemli, çünkü sakatlıkları önleyici tedbirlerin alınması sakat bir insanın topluma kazandırılmasından çok daha ucuzdur" diyor.

Sponsorlar destekliyor

Hizmete sunulmak üzere aracın hazırlıklarını tamamlayan dernek yöneticileri, 26 Ocak günü Saat 11.00'de aracı basına tanıtacaklar. Toplantıda, İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu, Göz Sağlığını Koruma ve Görme Engellilere Hizmet Derneği Başkanı Bahattin Taşkın, Körler Federasyonu Başkanı Ahmet Cantürk, Tüm Fenni Gözlükçüler Derneği Başkanı Abdullah Güler ve Proje Koordinatörü Prof, Dr. Turgut Göksoy hazır bulunacaklar. Göz sağlığı ile ilgili tıbbi cihazlarla donanımlı olan araçta uzman göz doktoru ve bir hemşire görev yapacak. Faaliyet gösterilen bölgelerdeki mülki ve idari amirlikleri, sağlık kuruluşları ile koordineli çalışmalar yürütecek olan dernek, başta İstanbul'un varoşları olmak üzere ülke genelinde dolaşarak göz taramasını gerçekleştirecek.

Tedaviler ve ameliyatlar ücretsiz

Dernek Başkanı Bahattin Taşkın "Sosyal güvenlikten yoksun, ekonomik yetersizliği olan öğrencilerin hekim muayenelerinin, ilaçla tedavilerinin, gözlük ihtiyaçlarının ve gerekli göz ameliyatlarının da derneğimizin imkanları dahilinde ücretsiz olarak karşılanmasına özen gösterilecek" dedi. Taşkın, yapılan araştırmalara göre, göz arızalarının çocuklarda ana-baba, büyük insanlarda ise hasta tarafından kolayca anlaşmadığını vurguladı. Bunun nedenini de diğer hastalıklarda olduğu gibi göz hastalıklarında ağrılı, sancılı bir süreç yaşanmamasına bağladı. Genelde göz hastalık ve arızlarının zamanında teşhis ve tedavisinin yapılamamasının körlüğe neden olduğunun altını çizdi. Taşkın, körlüğü önlemenin başlıca yolunun da göz taramalarından geçtiğini ve "Ömür boyu aydınlık bir yaşam" sloganının bu etkinliklerin ışığında hayata geçirmek istediklerini belirtti.
Yayın tarihi: 26.01.2004
1055
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.