Sağlık

Göz nezlesi için uyarı!!!

Göz nezlesi için uyarı!!!

Doktorlar göz nezlesine karşı grip aşısı kullanmayın uyarısında bulundu.

Dünya Göz Hastanesi doktorlarından Prof. Dr. Tayfun Bavbek, "Göz nezlesi tedavisinde, grip dışında özel göz damlaları ve ilaçları kullanılıyor.

Çünkü grip için uygulanan tedavi, bu rahatsızlığı iyileştirmez" diyor. Bavbek göz nezlesinin, tedavi edilmezse çok daha ağır göz hastalıklarına neden olabileceğini de sözlerine ekledi.

Prof. Bavbek sözlerini şöyle sürdürdü: " Göz nezlesi, grip enfeksiyonundan kaynaklanmıyor. Ancak bu enfeksiyonun vücut direncinin düşürmesine bağlı olarak diğer mikroplar göz nezlesine neden olabiliyor. Gribe her yakalanın göz nezlesi olacağı ise düşünülmemeli."

Gözde bulanıklık, akıntı ve kızarıklık belirtileriyle ortaya çıkan göz nezlesinde, gözün kornea denilen saydam tabakası da zarar görüyor. Çocuklarda daha ağır seyreden bu durum, kalıcı göz hastalıkları yaratabiliyor.

Öpüşmeyin bulaşır
Göz nezlesi bulaşıcıdır; ortak havlu kullanımı, öpüşme ve yakın temas gibi durumlarda başkasına geçebilir.

Bir gözde başladığı zaman diğer göze ve ailenin diğer bireylerine de geçebiliyor. Bir hafta, 10 gün sürebiliyor. Özellikle kontak lens kullananlar, grip enfeksiyonu sırasında lensleri çıkarıp gözlük takmalı."
Yayın tarihi: 19.03.2007
884
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.