Sağlık

Göz kuruluğuna dikkat!

Göz kuruluğuna dikkat!

Bilgisayar, sigara dumanı, klima veya cereyanda kalmak göz kuruluğuna neden olur. Bunu önlemek veya hafifletmek mümkün.

Göz kuruluğunun çaresi var

Gözler yüzün en dikkat çekici organlarından biridir. Ama zaman zaman değişik sorunlarla karşı karşıya kalırlar. Bunlardan biri de göz kuruluğu, yani gözlerin yeterince göz yaşı salgılayamaması durumudur.

Göz kuruluğunun belirtileri

Gözlerde batma, yanma ve / veya kaşıntı, aşırı sulanma.
Sigara dumanı veya rüzgarda rahatsızlık duyulması.
Kontakt lens kullanımında aşırı rahatsızlık ve zorluk.

Gözyaşları sadece ağlamak için değildir

Gözyaşı bezleri günde 2 - 4 ml sıvı üretir. Göz kapaklarımızı kırpmamızla yaş, göz tabakasının tamamına dağılır. Bu davranış gerekli nemi verir, korneayı temizler, oksijen ve mineral gibi gerekli maddeler sağlanır. Bunlar olmazsa göz kızarır ve batma hissi ortaya çıkar.

İşyerindeki koşullar

Saatlerce bilgisayar karşısında kalan insanın gözleri yorulur. Göz kırpmalarının sayısı da azaldıysa, koruyucu göz yaşı tabakası ortadan kalkar ve kuruluk başlar. Ayrıca klima ve ısıtmalardan kaynaklanan kuruluk ve sıcaklık, sigara dumanı, bazı ilaçların kullanımı da göz kuruluğuna yol açabilir.

Çözüm: Suni gözyaşı

Tedavi edilmediği takdirde göz kuruluğu ciddi sorunlara yol açabilir. Doktorun tavsiye edeceği suni göz yaşı ise gözleri nemlendirir. Solüsyonların ömrü çok kısa olduğu için, son kullanma tarihine dikkat edilmelidir.

Gözlerinizi koruyun

Cereyanda kalmaktan kaçının. Örneğin araba kullanırken.

Bulunduğunuz odadaki havanın nemlenmesini sağlayın, kalorifer peteklerinin üzerine bir kap su yerleştirin.

Açık hava sporlarında (örneğin bisiklet, kayak) veya rüzgarda koruyucu gözlük takın.

Çok uzun süre bilgisayarın karşısında kaldığınızda bir mola ve gözlerinizi birkaç saniyeliğine kapatıp dinlendirin, sonra birkaç defa hızlı hızlı kırpın. Ardından uzaktaki bir objeye, örneğin bir ağaca konsantre olun. Bu egzersizi ara sıra tekrarlayın.

Ailem ve Ben
Yayın tarihi: 07.11.2005
975
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.