Sağlık

Göz jeliyle tedavi

Göz jeliyle tedavi

Yeni geliştirilen bir göz jeli, yakını göremeyenlerin tedavisi için umut oldu.

Yeni Güney Galler Üniversitesi'nden bilim adamı Arthur Ho, New Scientist dergisine yaptığı açıklamada, Avustralyalı bilim adamları tarafından geliştirilen jelin başlangıçta yaşlı hastaların katarakt ameliyatları sırasında kullanılacağını söyledi.

Bu yeni tedavi yönteminin, güvenli ve etkili olduğunun kanıtlanması durumunda, okuma gözlüğü kullanan çok daha genç hastalarda da kullanılabileceğini ifade eden Ho, kendisi ve ekibinin uygun göz jelini bulduklarına inandığını ve jelin tedavide kullanılmasına gelecek yıl başlamayı ümit ettiğini söyledi. Ho, 15 dakikalık operasyonla korneadan emilen maddenin yerine jelin koyulduğunu, jelin göze sürülmesi yönteminin katarakt ameliyatıyla benzerlik taşıdığını, ancak lensin yerini almadığını ifade etti.

Bilim adamları, insanlar yaşlandıkça gözdeki odak noktasının değişmesi nedeniyle lens kullanımının zorlaştığını, bu yüzden de 40'lı yaşların ortalarından itibaren insanların okuma gözlüğü kullanmak zorunda kaldığını belirtiyor.

Yayın tarihi: 09.08.2003
671
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.