Sağlık

Göz hastalıklarındaki artışa dikkat

Göz hastalıklarındaki artışa dikkat

ABD`de, artan yaşlı nüfusa paralel olarak büyük artış gösteren göz hastalıkları ile ilgili rapor yayınlayan Amerikan Ulusal Göz Hastalıkları Enstitüsü, düzenli kontroller ile göz hastalıklarının artışının önlenebileceğini açıkladı.

Ulusal Göz Enstitüsü uzmanlarından Dr. Paul Sleving, uzun yaşayan insanlarda göz ile ilgili bir hastalığın ortaya çıkma ihtimalinin çok yüksek olduğunu, düzenli göz muayenesi uygulamasının yaygınlaştırılması halinde, sonuçları körlüğe kadar uzanan bazı hastalıkların önlenebileceğini söyledi.

Şeker hastalığına bağlı olarak gelişen retinopatinin (ağ tabakadaki bozulma) yaygın olarak görüldüğünü hatırlatan uzmanlar, şeker hastalarının yarısına yakınında bu rahatsızlığın bulunduğunu, ayrıca yaşlılığın da buna sebep olduğunu belirttiler.

ABD`de 5.3 milyon kişide retinopati olduğunu kaydeden uzmanlar, lazerle yapılan ameliyat ve vitrektomi ile retinopatinin tedavi edilebildiğini hatırlattılar.

ABD`de 1.6 milyon kişide yaşa bağlı görme kaybına (maküla dejenerasyonu) rastlandığını da belirten uzmanlar, ``kuru`` ve ``yaş``olmak üzere 2 tipi bulunan bu hastalığın, görme bozukluğuna, hatta körlüğe neden olduğunu söylediler.

Uzmanlar, kuru tip maküla dejenerasyonunun tedavi edilemediğini, ancak yaş tip görme kaybının lazer tedavisiyle önüne geçilebildiğini, ayrıca çinko, beta-karoten C ve E vitaminlerinin, yaş tip maküla dejenerasyonu riskini yüzde 25 oranında azalttığını bildirdiler.

Genellikle yaşlı insanlarda görülen kataraktın, sigara, şeker hastalığı ve gözlerin aşırı derecede güneş ışınlarının etkisinde kalması nedeniyle genç insanlarda da görülebildiğini söyleyen uzmanlar, 40 yaş ve üzerindeki 20.5 milyon Amerikalıda, dünyada körlüğe neden olan en yaygın göz hastalığı olan kataraktın bulunduğunukaydettiler.

Uzmanlar, katarakt hastalarının ameliyatla görme yeteneklerine tekrar kavuşabilme imkanı olmasına rağmen, ABD`de görme bozukluğunun en büyük sebebinin halen katarakt olduğunu ifade ettiler.

Uzmanlar ayrıca, kara su hastalığı olarak bilinen glokomun (göz tansiyonu), gözden beyne görsel bilgiyi taşıyan optik sinirlerde kademeli hasar meydana getirdiğini, hastalığın tedavisinde geç kalındığında, körlüğe yol açabildiğini belirttiler.

Glokomun erken teşhisinde, görme kaybı yavaşlatılarak durdurulabiliyor. Konu ile ilgili rapor, Amerikan Ulusal Göz Enstitüsüve Amerika`da Körlüğü Önleme Örgütü`nün internet sayfalarında yayınlandı.
Yayın tarihi: 28.03.2002
756
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.