Mahmure

Sağlık

Genel Sağlık

Göz ameliyatlarına dikkat

Göz ameliyatlarına dikkat

Uluslararası Refraktif Cerrahi Cemiyeti Türkiye Temsilcisi olan, 12 yılda 40 binin üzerinde göz ameliyatını gerçekleştiren İstanbul Cerrahi Hastanesi Göz Cerrahi Bölüm Başkanı Op. Dr. Sinan Göker, göz ameliyatlarında "Yeni ve daha iyi" olarak duyurulan yöntemler konusunda, hastaların bilinçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Dr. Gündüz TEZMEN

Türkiye'de yapılan sağlık yatırımlarında göz hastanesi açmanın birinci sırada yer aldığına dikkat çeken İstanbul Cerrahi Hastanesi Göz Cerrahi Bölüm Başkanı Op. Dr. Sinan Göker, "lazerli göz tedavisi" olarak bilinen LASİK, EPİ-LASİK, LASEK, WAVE FRONT, CK yöntemlerinde karmaşa yaşandığını belirtti. Dr. Göker, "PRK, LASEK ve EPİ-LASİK yöntemleri cerrahi kavram ve sonuç olarak aynı tekniklerdir. Hastalar, bilinçlendirilmeli ve seçici olmaları sağlanmalıdır" dedi. Dr. Göker, göz hastalarının, tüm dünyada en son yöntem olarak kabul edilen ve kesinliği ispatlanmış olan LASİK yöntemini tercih etmesi gerektiğini belirtti.

Op. Dr. Sinan Göker, gözlük ve lenslerden kurtulmak isteyen, miyop, hipermetrop ve astigmat gibi görme kusurları olan hastaların, tedavilerinde yeterli bilgiye sahip olmadığını açıkladı. Merkezi Amerika'da bulunan ISRS (The International Society Of Refraktif Surgery) Uluslararası Refraktif Cerrahi Cemiyeti Türkiye Temsilcisi olan Op. Dr. Göker, göz ameliyatı olacak hastalara uyarılarda bulundu:

"Lazer ameliyatı olmak isteyen hastalar, LASİK, LASEK, ince kornealar için uygulanan EPİ-LASİK ile keskin gözlere sahip olmak için WAVE FRONT, 40 yaş sonrası için uygulanan CK (Presbiyopi) yöntemlerine ne derece güvenip, hangi yöntemi neye göre tercih edecekleri konusunda bilgi sahibi değiller. Yeni isimlerle, yeni tedavi olarak duyurulan yöntemlerin, eskilerinden farkı yok. Yıllar önce Türkiye'de göz ameliyatlarında ilk uygulanan yöntem PRK dediğimiz yöntemdi. Bir süre sonra LASEK yöntemi uygulanmaya başlandı. Sonuç olarak, PRK, LASEK ve EPİ-LASEK yöntemleri aynı yöntemlerdir."

Hürriyet
Yayın tarihi: 08.03.2004
977
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.