Sağlık

Görmeyenlerin yeni yardımcısı, akıllı ayakkabı

Görmeyenlerin yeni yardımcısı, akıllı ayakkabı

Bir ABD'li, görmeyenler için kızılötesi sensörleriyle bir metre mesafedeki nesneleri tespit edip, titreşimle uyaran bir ayakkabı icat etti.

Amerikalı elektrik mühendisi Richard Namay Castle'ın görme özürlüler için geliştirdiği ayakkabı, nesnenin hangi tarafta olduğunu da haber veriyor. Ayakkabıyı giyen kişinin karşısında duvar varsa, burun kısmından titreşim veriyor.

Castle'ın verdiği bilgiye göre arka, sağ ve sol tarafta da titreşim tertibatı mevcut. Görme özürlü söz konusu nesneye yaklaştıkça titreşim dozu artıyor.

Değnekli günler geride kalacak

Castle'ın görme özürlü ayakkabısı şimdilik bir tane üretilmiş. Seri üretime geçilmesinden sonra görme özürlülerin değnek ve rehber köpeğe ihtiyaç duymadan hareket edebileceğini belirten Castle, 'Sensör sisteminin daha duyarlı hale getirilmesi halinde, evde bile değnek kullanmak zorunda kalanlar için büyük bir fırsat olacaktır' diyor.

Mucit Castle sensörlü ayakkabıyı bir üniversite projesi olarak geliştirdi. Özürlüler için araç-gereç programı çerçevesinde araştırmalar yürüten Castle, internetteki uzun incelemelerden sonra böyle bir ayakkabı yapabileceğini düşündü.

Titreşim motorlarını önce sağ ve sol teklere yerleştiren Castle, sonra görme özürlünün bunları karıştırabileceği ihtimalinden yola çıkarak, her iki ayakkabı tekine sağ ve sol uyarıcı motorlar yerleştirdi.
Yayın tarihi: 01.04.2003
748
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.