Mahmure

Sağlık

Genel Sağlık

'Görme özürü' tarih olacak!

'Görme özürü' tarih olacak!

Belçika'da denemeleri beş yıldır süren ve görme özürlülere kısmi görme yeteneği kazandıran göz protezi, umut veriyor.

Louvain Katolik Üniversitesi'ne bağlı Saint Luc Hastanesinde, tamamen görme özürlü bir kadın üzerinde 1800 gündür devam ettirilen deneyler sonunda, kadının, örneğin, 'yan yana duran bir diş macunu tüpü ile bir bıçağın görüntülerini algılayabildiği', bunları herhangi bir dış yardım olmadan tutabildiği açıklandı.

Görme özürlülere biraz olsun görme şansı sağlamak için çalıştıklarını ve emeklerinin sonuçlarını almaya başladıklarını belirten bilim adamları, hazırladıkları elektronik göz protezlerinin, diğer tüm protezler gibi, yerini aldıkları organın yeteneklerinin tümünü geri getiremediğini, ancak görme özürlülere yardımcı olacağını söyledi.

Gözlükte mikrokamera

Deneye katılan kadın dört yılı aşkın süredir, haftada iki kez hastaneye giderek elektronik göz protezini takıyor. Protez henüz laboratuvardan dışarıya çıkarılamıyor. Denemede doktorlar hastanın sinir sisteminden geçerek, gözlük kenarına yerleştirilen bir mikrokamera ile beyin arasında temas sağlıyor.

Ağ tabakası devre dışı

AB ve Belçika tarafından maddi destek sağlanan bilimsel deneylerin, bundan sonra başka görme özürlüler üzerinde de sürdürüleceği, gözün ağ tabakasının devre dışı bırakıldığı bu deneylerde, kullanılabilir göz sinirlerinin değerlendirildiği ifade ediliyor.

Uzmanlar, tamamen görme özürlü olan deneğin, elektronik göz protezi sayesinde ayrıntıları göremese de cisimleri fark etme ve onlara dokunma, kullanma yeteneği kazandığını belirtti. Bugünkü aşamada, cisimlerin gösterilmesi ile görme özürlü denek tarafından algılanması arasında 10 saniye kadar zaman geçtiğini belirten uzmanlar, yüksek teknolojinin bu alanda sürat ve yetenek getireceğine inanıyor.

Doktorlar, insan organizmasının, keşfedilen sistemi kabullenmesinin önemi üzerinde dururken bu konudaki çalışmaların önünün açık olduğunu vurguladı. Şimdi artık sıra 'sürekli ve gerçek yaşama uygun' deney aşamasına geldi.
(Radikal)
698
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.