Sağlık

Göğüs kanseri geni riski abartıldı

Göğüs kanseri geni riski abartıldı

BRCA mutasyonu denilen hastalık genetik göğüs kanseri riski hikayesiyle ilgili tam bilgiyi vermiyor. Önceden yapılan çalışmalar, BRCA gen mutasyonu olan kadınların yarısında %85 gibi bir göğüs kanseri olma riski görülüyor.

Bu durum, ailesinde göğüs kanseri riski olan kadınların BRCA testi yaptırmaları gerektiğini gösteriyor. Eğer bu testler pozitif çıkarsa halen sağlıklı olan göğüslerin ve yumurtalıkların ameliyatla alınması gerekiyor. Ya da bu tür hastaların kanser riskini azaltmak için tamoxifen denilen ilacı kullanmaları tavsiye ediliyor.

Journal of the National Cancer Institute dergisinin 21 Ağustos baskısında çıkan bir haber bu çalışmaların yanlış olduğunu gösteriyor. Çalışma için ailelerin seçilme şekli BRCA mutasyonu riski ve henüz bilinmeyen sebeplerden dolayı açığa çıkan risklerin karışmasına sebep oldu. Yine de BRCA mutasyonları hala önemini yitirmedi ve hala kanser risklerinin yarısına yakınını açığa çıkarıyor.

Çalışma yazarı PhD Colin B. Begg "BRCA mutasyonu olan biri göğüs kanseri hakkında bilgilenmeli ve düzenli mamogram çektirmelidir. Fakat, koruyucu nitelikteki ameliyatla göğüs alınması gibi prosedürler, % 85'den az risk taşıyan birisi için çok da mantıklı değil" diye konuştu.

New York'daki Memorial Sloan-Kettering Kanser Merkezi epidemiyoloji ve biyostatistik başkanı Begg, birçok faktörün göğüs kanserini etkilediğinin belirlendiğini söylüyor. Bu çalışmanın araştırmacıları diğer faktörleri bulmak için destekleyeceğini düşünüyor.

Seattle'daki Washington Üniversitesi medical history ve ethics departmanı başkanı MD PhD Wylie Burke, Begg'in düşüncelerine katılıyor. Burke'e göre bu çalışmadaki bulgular tam bir sürpriz değil.

Burke "BRCA mutasyonu olan bazı kadınlar tahmin ettiğimiz kadar yüksek bir riskle karşı karşıya değiller. Burada asıl mesaj uzmanlara. Diğer faktörleri bulmamız gerekiyor. Sadece göğüs kanseri olan kadınlar için değil, tüm kadınlar için çok önemli olabilecek ipuçlarını bulabilirler" diye konuştu.
Yayın tarihi: 21.08.2002
867
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.