Sağlık

Gizemli zatürreenin gizemi devam ediyor

Gizemli zatürreenin gizemi devam ediyor

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ´´gizemli zatürree´´ (SARS) hastalığının gizeminin biraz devam ettiğini ancak Türkiye açısından şu anda endişelenecek bir durum olmadığını söyledi.

Okmeydanı´ndaki Grand Cevahir Oteli´nde, Adli Tıp Eğitimleri´nin başlaması nedeniyle düzenlenen toplantı çıkışında basın mensuplarının hastalıkla ilgili sorularını yanıtlayan Akdağ, ´´Gizemli zatürreenin gizemi biraz devam ediyor. Etken şu anda tam olarak belirlenebilmiş değil. Ancak, ülkemiz açısından şu anda endişelenecek herhangi bir durum yok. Şükür ki tespit edilmiş bir vaka yok´´ dedi. Bu konuda bakanlığın ilgili birimlerle çok düzenli bir çalışma yaptığını kaydeden Akdağ, şunları söyledi: ´´Böyle bir durumdan şüphelenen vatandaşlar, en yakın sağlık kuruluşuna başvursun. Bu hususta bütün illere gerekli bilgi verildi. Çünkü hastalığın başlangıç belirtileri, genel enfeksiyon belirtileri, birçok hastalıkla ortak belirtiler içermektedir.

Dolayısıyla, bir griple de insanlar bunu karıştırabilir ve bu şekilde gereksiz yere endişeye kapılabilirler. Hastalık durumunda hekime başvurmak meseleyi halledecektir.´´ Uzakdoğu´dan gelen mallarla ilgili WHO´nun özel bir tavsiyesi bulunmadığını kaydeden Akdağ, böyle bir şey olması halinde bunun gereğini yapacaklarını söyledi. Akdağ, bir başka soru üzerine de, WHO ve kendilerinin topladığı bilimsel kurulların, o bölgelere kesin bir seyahat kısıtlaması yapmadığını da belirterek, ´´Ancak hastalığın sık görüldüğü bölgelere mecbur kalınmadıkça seyahat edilmemesi de bir öneridir. Biz vatandaşlarımıza bu tavsiyede bulunuyoruz´´ dedi.
Yayın tarihi: 12.04.2003
607
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.