Sağlık

Ginkgo'nun hafıza üzerine etkisi doktorları birbirine düşürdü

Ginkgo'nun hafıza üzerine etkisi doktorları birbirine düşürdü

Gingko Biloba'nızı almanıza rağmen hatırlama zorluğu mu yaşıyorsunuz? Binlerce Amerikalı hafıza ve mental fonksiyonları geliştirmek için bu bitkiyi kullanmaya devam ederken yeni araştırma bunun için boşyere para döktüklerini söylüyor.

Bugüne kadar bitki üzerinde yapılan en bilimsel çalışma niteliğinde olan araştırmada ginkgonun sağlıklı bir grup yetişkinde hafıza ve öğrenmeyi etkilemediği ortaya çıktı. Çalışma dahilinde katılımcılar altı hafta boyunca ginkgo kullandılar. Araştırmacı PhD Paul R. Solomon bu araştırmayı reçeteli ilaçlarda federal standartları yakalamak için hazırladığını söyledi. Alzheimer hastalığını olan hastalarını teşhiş ve tedavi eden Bennington'daki Memory Kliniği'nin kurucusu olan Solomon, "Geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde hafıza problemiyle bize başvuran insanların %25-30'u ginkgo kullanıyordu. Hastalar bize rutin olarak faydalı olup olmadığını soruyordu. O yüzden varolan çalışmaları inceledik. Fakat, çalışmalarda negatif veya pozitif bir sonuca varılmıyordu. Çalışmalar bizi sorunun cevabına götürecek nitelikte yapılmamıştı" diye konuştu.

Ginkgo bilabo, 1998'de 310 milyon dolara çıkan satışlarıyla Amerika'daki en popüler reçetesiz ilaçlarından biri. Ülkenin en çok satış yapan markasının üreticilerine göre, ilacı dört hafta boyunca kullananlar "daha kesin ve odaklanmış hissetmeyi bekleyebilirler".

National Institute on Aging tarafından desteklenen çalışmada Solomon ve arkadaşları, 60 yaş üzerindeki herhangi bir zihinsel azalma yaşamayan sağlıklı 230 katılımcı üzerinde çalıştı. Katılımcıların yarısına tavsiye edilen dozda en çok satış yapan ginkgo verilirken diğer yarısına aynı görüntüdeki plasebo verildi. Sonuçlar, The Journal of the American Medical Association dergisinin 21 Ağustos baskısında yayınlandı.

Katılımcıların tümüne öğrenme, hafıza, ilgi ve konsantrasyon gibi tipik beyin fonksiyonlarının incelendiği çeşitli testler yapıldı. Ayrıca hastalar ve onları izleyen görevliler rutin olarak hafıza ve ilgiyle ilgili soruların cevaplandığı anketleri doldurdular.

6 haftanın sonunda, araştırmacılar ginkgo ve plasebo alan hastalar arasında beyin fonksiyonu açısından hiçbir fark bulamadı.

Solomon "İnsanların bu gibi ilaçların test edilmeden satılabileceğini anlaması gerekiyor. Bunların iddiları doğru veya yanlış olabiliyor. Bizim çalışmamızda yanlış olduğunu gösteriyor" diye konuştu.

Bunun yanında ginkgo araştırmacısı MD Steven DeKosky, Solomon'un çalışmalarının gerçekten uzak olduğunu çünkü ilacın etkisini kısa süre için ve zihinsel rahatsızlığı olmayan insanlarda incelediklerini söylüyor. İlacın daha çok bir antioksidan gibi zaman içerisinde beyin fonksiyonlarındaki azalmaları düşürmekde veya yavaşlatmakta işe yaradığını söylüyor.

Pittsburg Üniversitesi Tıp Okulu için çalışan De Kosky "Ginkgonun kısa dönemde hafıza ve düşünme fonksiyonlarını canlandırması mümkün değil. Niye böyle satışa sunulduğunu da hiç anlamadım" diye konuştu.

"Gelecek birkaç yıl içerisinde bu soruları cevaplayacak daha dikkatli tasarlanmış çalışmalar yapılacak" diye devam etti.
Yayın tarihi: 22.08.2002
825
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.