Sağlık

Gıda dezenfeksiyonu için antibakteriyel toz üretildi

Gıda dezenfeksiyonu için antibakteriyel toz üretildi

Kanadalı bilim adamları, gıda sektöründe kullanılması planlanan antibakteriyel toz üretti. Alberta Üniversitesi´nde görevli bilim adamları, salmonella ve koli gibi bakterilerden koruyan tozun bir yıl içinde insanlar üzerinde deneneceğini açıkladılar.

Tavuklara salmonella, koli ve yaygın görülen birkaç bakteri çeşidi bulaştıran bilim adamları, tavukların kanında antikor oluştuğunu ve bu antikorların yoğun olarak yumurta sarısında biriktiğini kaydettiler. Yumurta sarısını kurutan ve antikorları özel bir yöntemle ayıran bilim adamları, antikorların bakterileri öldürmediğini, fakat zararsızhale getirdiğini ifade ettiler.

Antikorların proteinlerin bakterilere bağlanarak ya çoğalmalarını ya da insan vücudunda yerleşmelerini önlediğini belirten bilim adamları, tozun özellikle gıda üreticilerin ve gıda paketleme sanayiinin ilgisini çekeceğine inanıyorlar.
Yayın tarihi: 13.04.2003
867
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.