Sağlık

Genlerinizle gelen şişmanlık kaderiniz olmasın!

Genlerinizle gelen şişmanlık kaderiniz olmasın!

Obezite, özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde, tıpkı bulaşıcı bir hastalık gibi hızla yayılıyor.

Bu ciddi sağlık sorununun en önemli nedeni hareketsiz bir yaşam sürmek ve fast food beslenme tarzını benimsemek. Obezitede birçok genin de hastalığa yatkınlık sağlayıcı rolü olduğu düşünülüyor. Acıbadem Hastanesi İç Hastalıkları Endokrinoloji Diyabet ve Metabolizma, Hipofiz Hastalıkları Uzmanı Dr. Serhat Aytuğ, ülkemizde toplumun yüzde 25'inin obez, yani, aşırı kilolu olduğuna dikkat çekiyor.

Obezite; koroner kalp hastalığı, yüksek tansiyon, dismetabolik sendrom, kan yağlarının yükselmesi, diyabet ve bazı kanser türleri gibi pek çok ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. Bu çarpıcı bilgiler de obezitenin sadece estetik bir sorun değil, mutlaka tedavi edilmesi gereken ciddi bir hastalık olduğunu gözler önüne seriyor.

Riskiniz nedir?

Doç. Dr. Selçuk Can'a göre, obezite yüzde 25-40 oranında genetik olarak geçiyor. Ancak genetik geçişte, kişinin yaşam alışkanlıkları da son derece önemli rol oluyor.

Ne yapmalı?

Sağlıklı ve dengeli beslenin. Yüksek kalorili besinlerden kaçınıp, sebze ve meyve ağırlıklı beslenme tipini benimseyin. Aynı zamanda hareketli bir yaşam tarzını benimsemek ve haftanın en az 5 günü birer saat düzenli olarak yürümek, obezitenin oluşmasını engelleyen önemli etkenlerden biri. Sağlık koşullarınız elverdiği takdirde yüzme, jogging yapıp ve bisiklete binebilirsiniz.

Formsante
Yayın tarihi: 12.12.2003
647
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.