Sağlık

Genlerimiz sağlığımızı etkiliyor!

Genlerimiz sağlığımızı etkiliyor!

Sigara ve alkolden kurtulamıyor musunuz? Suçlu genleriniz! İngiltere Kanser Araştırmaları merkezindeki bilimadamları genlerin insan sağlığı ve davranışlarını etkilediğini bildirdi.

İngiltere'deki Oxford Üniversitesi Kanser Araştırma Merkezinden Dr. Marcus Munafo konuyla ilgili olarak şunları söyledi "Yaptığımız çalışma bize insanların sigara ya da alkol içme gibi alışkanlıklar kazanmasında ve bunları bırakmasında etkili olan birtakım kişilik özelliklerinin genetik bir yanı olduğunu gösterdi. Fakat bunların tek nedenini genlere bağlamamak gerek. Bu tip alışkanlıkların kazanılmasında ve bırakılmasında ailenin ve arkadaşların etkisi de var".

20,000 kiş üzerinde gerçekleştirilen ve kalıtımla davranış arasındaki ilişkiyi inceleyen 46 çalışmayı tekrar ele alan Dr. Munafo ve meslektaşları bir insanın bağımlılık yaratan maddelere olan eğiliminde genlerinin de etkisi olabileceğinin altını çizdi.

Munafo bilimadamlarının Molecular Psychiatry dergisinde çıkan araştırma sonuçlarını alkol ve uyuşturucu bağımlılığı tedavilerinde kullanabileceklerini umduğunu sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 20.06.2003
622
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.