Sağlık

Gençlik iksiri sofrada!

Gençlik iksiri sofrada!

Doğru yağla, taze sebze ve meyvelerle gençliğinizi uzatabilir, güzelliğinize güzellik katabilirsiniz.

Besinler sadece karın doyurmuyor; doğru seçilip tüketildiklerinde cilt ve vücut yaşlanması üzerinde birer yaşlanma karşıtı savaşçı gibi iş görürken, kötü seçimler tam tersi etki yapıyor.

Yıllar yılı, günde üç-dört öğün yediklerimiz, yalnızca vücut sağlığımızı değil, aynı zamanda düşüncelerimizi, iç dinamizmimizi ve hatta yaratıcılığımızı dahi etkiliyor. Doğru beslenerek kendi mutluluk hormonlarımızı üretiyoruz, psikofizik dengemizi şekillendiriyor ve hepsinin ötesinde yaşlanmamızı geciktirebiliyoruz; daha doğrusu 'sağlıklı yaşlanmayı' başarabiliyoruz. Tabii besinler derken, yağlı ve şekerli fast food yiyeceklerden veya şekerleme ve pastalardan söz etmiyoruz. Burada sözünü ettiğimiz besinler, taze sebze ve meyveler, doğal ve sağlıklı ürünler. Yeme alışkanlıkları ile ilgili araştırmalar; sağlıklı beslenmenin yaşlanma üzerindeki olumlu etkilerini gözler önüne seriyor.

Doğru beslenerek gençliği uzatmanın ve güzelliği artırmanın mümkün olduğunu gösteriyor.

Bulduğumuzu yiyoruz

Atalarımızdan farklı değil günümüzün uygar insanı: Atalarımız; günümüz beslenme uzmanlarının 'günlük besin tüketiminizin yüzde 15'i protein, yüzde 30'u yağlar, yüzde 55''i karbohidratlardan oluşsun' gibi önerilerinden habersiz, sadece karın doyurmak amacıyla bulduklarını yiyorlardı. Bolluk zamanlarında ve av iyi gittiğinde, yüzde 80 et yerken, yüzde 20 meyve, mantar, kök ve yaprak yiyorlardı. Yani bol miktarda protein, doğal karbohidrat ve çok az bitkisel yağ alıyorlardı.
Yayın tarihi: 13.12.2006
2009
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.